НОВИНИ

Най-ниска годишна инфлация от 23 години насам (Обновена)

Отчетохме най-ниската годишна инфлация от 23 години насам.

Елиана Димитрова
от Елиана Димитрова
22:45, 14.01.2014
Чете се за: 01:31 мин.
Икономика
Снимка:

Отчетохме най-ниската годишна инфлация от 23 години насам. По данни на Националната статистика това е дефлация от 1,6 на сто.(Вижте във видео галерията и коментар по темата на макроикономиста Емил Хърсев)

Според експертите от Статистиката причината зад тази отрицателна годишна инфлация се крие в намаляването на цените на тока, топлоенергията и храните през годината, а те имат много голяма тежест в потребителската кошница.

Според икономисти пък дефлацията означава свито потребление, но не толкова заради липсата на пари, а заради страх от бъдещето.

Никога от 1991-ва насам натрупаната годишна инфлация не е била отрицателна, а най-ниската инфлация досега е била от 0,6 на сто през 2009-та година. Най-високата инфлация пък от 547 % е отчетена през 1997-ма година. Експертите от статистиката казват,че дефлацията за 2013-та не е била неочаквана за тях.

"Не беше изненада след 7 месеца с дефлация да имаме и отрицателна годишна инфлация. Още първите 3,4 месеца на годината се видя,че нещата отиват натам", каза Албена Данчева- началник отдел " Статистика на потребителските цени".

И наистина тези, които следят инфлационните данни знаят добре,че през месеците март,април,май,юни, юли, август и ноември цените на стоките падаха и отчетената инфлация беше отрицателна.

"Групите с най- голям отрицателен принос в годишната инфлация са ел.енергия и топлоенергия, всички знаем, че това са регулирани стоки,чиито цени бяха променени през 2013-та година. Освен това друга група с отрицателен принос са хранителните продукти- хляб и месо", отбеляза Албена Данчева.

Тези групи, особено електроенергията,имат толкова голяма тежест в потребителската кошница,казват експертите,че намаляването на цените там - два пъти на тока и веднъж на топлоенергията - е довело автоматично до дефлацията и дори повишаването на цените на горивата през годината не е могло да обърне нещата. Дали всичко това е добре за хората обаче?

"Налице е едно свиване на потреблението не толкова поради липса на финансови ресурси- много повече поради страх от днешния ден", отбеляза проф. Гарабед Минася от Института за икономически изследвания на БАН.

Т.е хората не смеят да купуват,защото не са сигурни ще имат ли средства утре. Според Гарабед Минасян спадът в цените е бич за производството,защото фирмите разчитат да продадат това, което са произвели вчера на адекватни цени утре. Признаци за дефлация е имало още от пролетта на миналата година, добавя икономистът.

"Макроикономическото управление заобикаля тази тревожна тенденция ,дори в предвижданията на бюджета е заложена инфлация,която е под инфлацията в Еврозоната", каза Минасян.

Според Минасян е препоръчително инфлацията у нас да е по-висока от тази в Еврозоната, за да се преодолеят различията в цените.

Автори:Елиана Димитрова и Велина Сашева

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge

Още Икономика

Топ 24
Най-четени
По света и у нас в 100 секунди
По света и у нас в 100 секунди
Масови съкращения и в Ремотекс
Масови съкращения и в "Ремотекс"