Консумацията на електроенергия е намаляла с 1000 мегавата през изминалото денонощие. Това съобщи заместник-шефът на Кризисния щаб в енергийното министерство Атанас Съйков. Според него потреблението на ток е паднало, защото топлофикациите вече са минали на мазут и парното става все по-силно. Повечето топлофикации вече работят смесено на мазут и газ.
Консумацията на електроенергия е намаляла с 1000 мегавата през изминалото денонощие. Това съобщи заместник-шефът на Кризисния щаб в енергийното министерство Атанас Съйков. Според него потреблението на ток е паднало, защото топлофикациите вече са минали на мазут и парното става все по-силно. Повечето топлофикации вече работят смесено на мазут и газ.
В София проблем има само в ТЕЦ Изток, където не всички съоръжения са преминали на мазут. ТЕЦ-ът обслужва една трета от абонатите на столичната топлофикация, но четвърто денонощие не може да навакса изоставането. Сутринта температурата на водата, която ТЕЦ Изток, е достигнала 66 градуса. За санитарния минимум от 18 градуса в помещенията обаче са нужни 70. Допълнителен проблем е, че радиаторите вече са изстинали и трябва да се загряват наново, а до сградите, който са далеч от централата, топлата вода ще пътува около 10 часа.
Топлофикацията в Плевен вече има мазут и се подготвя за работа с алтернативното гориво. Бургаската топлофикация също подгрява мазута, нормализира се топлоподавенето в Пловдив, Разград и Казанлък, твърдят от Кризисния щаб.
Вицепремиерът Атанас Пеканов: Отпуснатите 1 млрд. евро по ПВУ са глътка въздух за бюджета
Преговорите с "Боташ" ще приключат до месец - два, съобщи енергийният министър
Цената на петрола достигна 70 долара за барел, Тръмп - "ще падне още"
Да покориш връх Мусала в инвалидна количка: Вдъхновяващата история на 18-годишния Крис от Пловдив