ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Рекорден брой молби за убежище в ЕС

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 01:00 мин.
По света

Все повече сирийци искат убежище в различни европейски страни, показва доклад на Европейската служба за подкрепа в областта на убежището.

Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
Все повече сирийци искат убежище в различни европейски страни, показва доклад на Европейската служба за подкрепа в областта на убежището. От документа става ясно, че заради войната в Сирия през 2013 броят на сирийците, искащи убежище в България се е увеличил четири пъти в сравнение с 2012-а. Все повече сирийци искат убежище в различни европейски страни, показва докладът за Насилието в Сирия е довело до голямо увеличение на сирийците, които искат убежище в Европа. Увеличава се и броят на хората от Еритрея, които искат убежище в Германия, Холандия, Норвегия и Швеция, намалява броят на хората от Русия с такова искане.
Роберт Висер, изпълнителен директор на ЕСПОУ: През 2013 около 435 хиляди души са поискали международна закрила. Това е 30 процента повече в сравнение с 2012, а през 2012 вече имаше увеличение спрямо предишната година.
През миналата година молбите за убежище, които бежанци са подавали в България, се е увеличил четири пъти в сравнение с 2012 и е над 7000. Повечето са от сирийци. Най-голямо е увеличението на молби за закрила в Унгария, но те са предимно от косовски граждани. В същото време хиляди бежанци продължават да пристигат с лодки в Италия, бежански натиск има и над други държави, а изглежда, че не всички страни от Европейския съюз са еднакво склонни да предоставят убежище:
Сесилия Малстрьом, европейски комисар за вътрешните работи: В Европа продължават по опасен начин да пристигат хиляди души, защото има много малко легални начини за получаване на разрешение за заселване в Европа. Ние трябва да увеличим тези начини и всички страни да поемат отговорност и да осигурят капацитет за това.
Една от най-желаните държави за получаване на убежище е Германия, където има много молби на граждани на Сирия, Македония, Косово, Русия, Афганистан, Сърбия и Ирак.

ТОП 24

Най-четени

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?