Германия ще въведе пътна такса за чужденци от 2016-та година. Това означава, че чуждите шофьори ще трябва да плащат до 130 евро на година. От правителството обясниха, че целта на таксата е да се осигурят постъпления за поддръжката на транспортната инфраструктура на Германия.
За 10 дни чуждите шофьори ще плащат около 10 евро, а за два месеца - около 22. Таксите ще са различни в зависимост от мощността на колата и до каква степен тя отгаваря на екологочните стандарти. Заплащането ще може да се извършва в бензиностанциите или чрез регистриране на номерата на колата в интернет. Очаква се годишните приходи от таксите за чуждите шофьори да са около 3 милиона и 700 хиляди евро. Германският министър на транспорта определи мярката като "напълно справедлива".
Александър Добринт, министър на транспорта на Германия: "Справедливо е, защото всеки допълнителен евроцент ще отива за подобряване на пътната инфраструктура."
Според германския транспортен министър не е справедливо чуждите шофьори да пътуват свободно по германските магистрали, а германските шофьори да са принудени да плащат пътни такси в чужбина. Подобни такси има в Австрия, Швейцария и Франция. Все пак Германия може и да не успее да въведе пътната такса, ако Брюксел реши, че налогът дискриминира чуждите шофьори.