Икономиката излиза от кризата - това беше общото убеждение на поредното издание на Българския икономически форум. Бизнес и държавна администрация обсъждат факторите за икономически растеж през следващото десетилетие.
Икономиката излиза от кризата - това беше общото убеждение на поредното издание на Българския икономически форум. Бизнес и държавна администрация обсъждат факторите за икономически растеж през следващото десетилетие.
Дори наименованието на форума показва, че темата криза вече не е актуална за бизнес и държава. Икономическият министър Трайчо Трайков посочи, че съгласно статистиката през третото тримесечие българската икономика отбелязва растеж. Той се дължи основно на нарасналия износ. Същественият проблем обаче е, че хората все още не са усетили този растеж по джоба си и все още нямат много пари за харчене. Министър Томислав Дончев смята, че европейските средства не могат да бъдат основното гориво на икономиката. Те са добавката, адреналиновата инжекция. Понастоящем сме усвоили малко над 9%, като отличник е програмата за развитие на селските райони с 18%. Тежки проблеми имаме да разрешаваме в екологията. Министър Нона Караджова цитира данни, съгласно които родната икономика потребява с 89% повече енергия на единица произведена продукция в сравнение със средното за Европейския съюз. Според нея има големи перспективи пред бизнеса, който се насочи към инвестиране в зелени технологии. Скъсана е връзката между пазар на труда и образование, отчете министър Сергей Игнатов. Той посочи, че безработицата е най-ниска сред хората с висше образование.
Преди президентските избори: ЦИК обявява обществена поръчка за машините с изтекла гаранция
Президентът Илияна Йотова на посещение в Бачковския манастир: 633 години от падането на Търново под османска власт
Илияна Йотова към българите от РСМ: Няма да ви предадем, няма да се отречем от вас!
Огън в Невада: Евакуираха десетки хиляди заради бързо разпространяващ се горски пожар
Протест на сливенските производители на праскови: Какви са техните искания?