Френски експерти от музея Лувър гостуваха днес на българските си колеги. Те идват у нас за участие в обща конференция, посветена на културното наследство и съвременната музейна политика. Това е първото голямо събитие, свързано с предстоящата българска изложба в Парижкия Лувър през април .
1680 експоната събира изложбата "Епопея на тракийските царе. Археологически открития в България" и те ще потеглят за Франция още този месец. В момента са събрани в Националния исторически музей. Куратори от българска страна са проф. Тотко Стоянов от Софийския университет и доц. Милена Тонкова от БАН. В момента френската страна работи усилено по каталога на изложбата. Само авторите са близо 50, без да се броят фотографите и дизайнерите.
БНТ: Един каталог е книга, каква история ще ни разкаже тази книга за Епопеята на тракийските царе?
Негин Матьо - началник отдел "История на Лувъра": Ние решихме да се концентрираме върху един период, който е много богат от историческа гледна точка за България, Тракия и Античния свят. Това е времето на царството на одрисите, начало на урбанизация, натрупване на съкровища в прочутите гробници, но и контакти с културата на гърци, перси и македонци от онази епоха. Предметите, които ще дойдат в Париж нямат еквивалент никъде другаде, очаквам с интерес да ги видя събрани заедно. Разбира се, главата на Севт е великолепна, но и цялата колекция е впечатляваща.
На 15 април българските съкровища ще блеснат в Париж, а през май и в началото на лятото в България се очаква гостуването на френска изложба от колекциите на самия Лувър.