Голяма част от всичките 22 заводски централи в страната няма да бъдат засегнати от промените в Закона за енергетиката.
Иван Хиновски, председател на Българският енергиен и минен форум: "Намалявайки цената на еленергията, се намалява и паричният поток в тези дружества, което неминуемо води до последствието - намаляване на конкурентоспособност, оскъпяване на продукцията и или съкращаване на хора. Всеки един от тези собственици на предприятия трябва да вземе решение коя от тези три компенсиращи мерки трябва да приложи, за да остане на пазара".Фирмата, която Зорница Петкова консултира, произвежда биоземеделски продукти. През 2012 г. изграждат три когенерации от по 3 мегавата в оранжериите си. Промените в енергийния закон ще принудят фирмата да увеличи цената на продукцията, която предлага.
Зорница Петрова, консултант на фирма за биопроизводство: "За съжаление, съвсем скоро ще трябва да спрем едната централа, а другата ще трябва да работи още 1 месец, независимо от това, дали имаме нужда от топлина, или не, защото ние сме ги изградили, за да задоволим топлинните нужди на оранжериите".Така че ние ще спрем двигателите, ние ще произвеждаме необходимата топлина по конвенционален начин и това ще доведе до увеличаване на себестойността на продукцията. Според енергийния експерт проф. Атанас Тасев, предприятията, които са изкривили бизнес-модела си и поради една или друга причина са печелели предимно от продажба на ток, а не от собствено производство - ще понесат негативите на промяната.
проф. Атанас Тасев, енергиен експерт: "Общо взето, между 150-200 млн. на годишна база се очаква една редукция, която е добро начало и ако умножите за останалите 10 или 15 години, това е една значителна сума, която вече няма да заплащаме, след като се приложи новата законова норма".В най-голямата централа за производство на топлинна и електрическа енергия на Балканите - Девен АД, не очакват промяна в работата си. Причината - по-голямата част от произвежданата комбинирана електроенергия централата предоставя на предприятието-майка "Солвей Соди", а не на НЕК поради въведени през 2014 г. ограничения. Енергията, продавана на НЕК, е от високоефективно производство и в този смисъл промените няма да засегнат предприятието.