Шестте световни сили и Иран приеха параметри на бъдещо споразумение за програмата. Световните лидери, включително и Иран приветстваха успеха на преговорите. Единствено израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви, че договорките постигнати в швейцарския град Лозана са заплаха за националната сигурност на страната му.
След като пропуснаха крайния срок за преговорите и след две нощи на изтощителни преговори Иран и 6-те световни сили постигнаха консенсус за основата на бъдещото споразумение за иранската ядрена програма. Преговарящите се договориха Техеран да намали капацитета си за обогатяване на уран с 2/3. Обектът в Арак ще бъде трансформиран, така че да не може да произвежда ядрени оръжия. Дейностите на Иран по обогатяване на уран ще бъдат наблюдавани в продължение на 10 години, ако до 30 юни бъде постигнато всеобхватно споразумение. В замяна Техеран получава поетапна отмяна на санкциите, наложени от Запада.
"Всички резолюции на съвета за сигурност на ООН, които бяха приети срещу Иран, ще бъдат отменени. Това е основата на споразумението, което се надяваме да постигнем през следващите три месеца", заяви Джавад Зариф, министър на външните работи на Иран.
Американският президент Барак Обама определи постигнатите договорености като исторически успех.
"Нека да подчертая, че работата ни не е приключила. Сделката още не е подписана. До краят на юни, преговарящите ще продължат работа по детайлите на споразумението и как постигнатите договорености да бъдат приложени", подчерта президентът на САЩ Барак Обама.
Изказването на Барак Обама беше излъчвано на живо по иранската телевизия - нещо необичайно за контролираните от държавата медии, а по улиците на Техеран имаше празненства след успеха на преговорите. Множество иранци дори си правиха селфита с образа на Обама, излъчван по телевизиите.
Сега Иран има инсталирани около 19 000 центрофуги, от които ще запази около 6000, а по-голямата част от запасите от обогатен уран ще бъдат изпратени в чужбина. Техеран официално отрича подозренията на Запада, че се опитва да произвежда ядрени оръжия и води преговорите единствено, за да бъдат отменени тежките икономически санкции.