Цената на тока е на път отново да повиши напрежението между енергийния сектор и работодателски организации.
Работодателите поискаха отлагане цените на тока и обявиха национален протестПовече от 1000 фирми в 29 български града ще протестират в сряда срещу готвеното поскъпване на тока, обявиха на съвместна пресконференция национално представените работодателски и синдикални организации. От бизнеса категорично се обявиха срещу добавката "Задължения към обществото", която според тях ще оскъпи тока за индустрията между 15 до 20 на сто. Константин Стаменов, председател на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори: "Към днешна дата поддържаме исканията нова цена "Задължения към обществото" да има към 1-ви януари 2016-та година и да има пътна карта, в която да има конкурентни краткосрочни и дългосрочни ангажименти за решаване на проблемите с дефицита в енергетиката и недопускане на нови". Александър Димитров, БТПП: "Това определяне цената на електроенергията е несправедливо, непрозрачно и не почива на някакъв логичен икономически принцип Камен Колев, зам.-председател на БСК: "Ние сме за промяна на ценовия модел и на пазарния модел. Не е редно да се прилага разходният принцип на всички по веригата или на болшинството по веригата. Т.е. толкова са ми разходите, покрийте ми ги". Евгени Иванов, изп. директор на КРИБ: "Никога досега индустрията не е яхала енергетиката. точно обратното, винаги енергетиката е яхала индустрията. Цената на тока винаги е вървяла нагоре и никога надолу и сметката я е плащала винаги индустрията - не домакинствата". Работодателите се заканиха този път реално да блокират производството у нас, като фирмите спрат работа едновременно в цялата страна, а не стъпаловидно, както бе при предишния протест на 26 юни.
Позицията на синдикатитеНиколай Ненков, зам.-предс на КНСБ: "Нашите структури също ще участват в протеста и ще подпомагат организация на протеста. Явно трябва да се коригират дългосрочните договори, разбирайте ВЕИ, когенерации, американски централи и нашето предложени е за съдаваме на един стабилизационнен фонд. Александър Загоров, конфедерален секретар на КТ "Подкрепа": "Българските работвници от индустрията, енергетиката от малките и средни предприятия и от услугите всички ще бъдат не само недеволни, но и застрашенти, защото ако не загубят работните си места, ще изгулят доходи, ще изгубят социални придобивки".
Аргументите на енергийния секторСрещу искането на бизнеса за отлагане цените на тока до нова година се обявиха днес в декларация, ВЕИ-атата, Американските централи и ЕРП-тата. Според производителите на ток, е електроразпределителните дружества, ако няма нови цени на тока от 1-ви август НЕК ще изпадне в още по-дълбок дефицит и няма да може да се разплаща по веригата - производители, доставчици, крайни потребители. Това ще предизвика до срив в системата. Ето какво каза Меглена Русинова - председател на Фотоволтаичната асоциация, от името на на подписалите днешната декларация.
До края на седмицата очакваме решението на КЕВР дали ще има нова цена на тока.Меглена Русинова – председател на Българската фотоволтаична асоциация: Подобно решение под популистки натиск ще доведе до катастрофа енергийната система на страната. Ние осигуряваме хиляди работни места в енергийния сектор на България и считаме, че КЕВР трябва да приеме новото ценово предложение, защото ново отлагане ще доведе до финансов колапс в цялата система и ще направи невъзможно въвеждането на либерализиран пазар в България.