ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

"За" и "против" промяна в облика на покрития мост в Ловеч

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
5083
Чете се за: 01:39 мин.
У нас

Покритият мост на Кольо Фичето в Ловеч може да бъде променен.

против промяна облика покрития мост ловеч
Покритият мост на Кольо Фичето в Ловеч може да бъде променен. Предложението за промяна на визията на моста е на аркитекти от града и ще бъде обсъждано утре на извънредно заседание на Общинския съвет. Реконструкцията на емблематичния за Ловеч и единствен на Балканите покрит мост е заложена в интегрирания план за развитие на Ловеч. Проектът е разработен от екип от архитекти и е свързан с подобряване на енергийната ефективност на съоръжението. Включва два варианта за външния вид на моста - единият е запазване на сегашната визия, а другият - доближаване на визията до тази на моста, построен през 1931 г.
Минчо Казанджиев, кмет на община Ловеч: "И двата варианта са одобрени от Министерството на културата, като то ни даде препоръки за широко обществено обсъждане".
Проведени бяха четири обществени обсъждания, на които стана ясно, че общественоността в Ловеч е силно поляризирана - една част от гражданите застават твърдо зад идеята един от символите на България, дори и след ремонт, да запази сегашния си вид, а други - зад предложението мостът да стане бял и да напомня построения през 1931 г., след опожаряването на оригинала на Кольо Фичето, мост на арх. Олеков.
Ирина Митева, общински съветник: "Мостът е символ, мостът е запазената марка на град Ловеч, мостът свързва старата част на града с новата част на града, свързва миналото с настоящето... 
Радослав Хитов, общински съветник: "Aкцентът трябва да бъде не само върху визията, акцентът трябва да бъде да се приближи, след тези промени, които се предвиждат, към това, което е била неговата първоначална функция".
По-възрастните ловчанлии застават зад предложението след реконструкцията съоръжението да стане отново бяло.
Васил Колев: "Това не е мостът на Кольо Фичето. Трябва да се разопаковат тези дъски, да се пусне свободата, красотата на твореца, за да се види какъв е моста".
Младите хора в Ловеч обаче, познават покрития мост само в сегашния му вид, изграден през 1981 г. по повод 1300-годишнината от основавено на българската държава.
Тодор Иванов: "Не зная дали трябва да бъде извършено санирането вътре, визията трябва да бъде запазена, защото тя се асоциира с моста на Кольо Фичето, а дори би трябвало да бъде занаятчийски отвътре".
Специалистите не са против обновяване и саниране на Покрития мост в Ловеч.
инж. Пламен Сейзински - строителен инженер: "Задължително трябва да се запази в тази визия, но вече при едно съвременно по-добро качество на изпълнение".
Част от жителите на града смятат, че кметът е привърженик на идеята за промяна на външния вид на моста и се опитва да лобира за нея в Министерството на културата.
Минчо Казанджиев, кмет на община Ловеч: "Няма такова решение от моя страна какъв да бъде моста. Считам, че за да се вземе решение, трябва да се чуе по-голямата част от населението какво е тяхното мнение".
На следващото заседание на общинският съвет кметът на Ловеч ще внесе предложение за провеждане референдум в града за визията на моста. Ако общинските съветници гласуват "ЗА", ловчанлии сами ще могат определят съдбата на Покрития мост след около два месеца.

ТОП 24

Най-четени

Водещи новини

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?