От днес Държавният архив прибави към фонда си и личния архив на министър-председателя Кимон Георгиев. Документи, снимки и спомени от края на 19 век до 1969-та година разказват за неговото участие в политическия живот на страната, както и в 3 от 4-те държавни преврата в новата ни история.
Архивът беше дарен от дългогодишния народен представител и зет на Кимон Георгиев - Гиньо Ганев.
В документите могат да се открият много повратни моменти от историята ни. Те не събирани грижливо в точна хронология, а по библиотечните рафтове и чекмеджетата на малкото бюро на Кимон Георгиев.
Доц. Михаил Груев, председател на ДА "Архиви": "Аз съм убеден, че един внимателен прочит на този архив ще доведе и до промяна на някои класически интерпретации, залегнали до този момент в българската историография.
Гиньо Ганев: Истинският архив трябва да документира факти, а аксиоматично вярно е, че те са критерий за истината. Тази истина отсъстваше и мисля, че има много доказателства, че продължава да отсъства все още.
Архивът на Кимон Георгиев събира в 4 тома и 6 линейни метра онези факти, без които новата българска история няма как да бъде написана. Министър-председателят в две правителства ще бъде запомнен като противник на Тристранния пакт и изключително недоволен от прогерманската политика в годините на Втората световна война, разказва Гиньо Ганев.
Гиньо Ганев: Той беше войник по образование, офицер по добродетели, боен командир по дълг и личен пример.
На тържественото връчване на ахрива Гиньо Ганев призова за повече разум и толерантност. Защото политка с език на омраза няма бъдеще.
Гиньо Ганев: Замислям една голяма среща, на много високо ниво - Царя, Доган, председателя на БАН, няколко академика от духовната сфрера.
Целта на срещата ще е като на архива - да ни връща стремежа за активно гражданско поведение.