В специално изявление Варненският и Великопреславски епархийски съветзаяви, че под никаква форма митрополит Кирил не е заявявал желание да напусне Светия синод. Колата модел "Линкълн", с която се вози митрополитъти предизвика скандал навръх Никулден, е собственост на варненска фирма. Вносителите съобщиха, че това е тестов модел, тя не е дарена, а е предоставена само за ползване.
В специално изявление Варненският и Великопреславски епархийски съвет
заяви, че под никаква форма митрополит Кирил не е заявявал желание да напусне Светия синод. Колата модел "Линкълн", с която се вози митрополитът
и предизвика скандал навръх Никулден, е собственост на варненска фирма. Вносителите съобщиха, че това е тестов модел, тя не е дарена, а е предоставена само за ползване.
Един от двамата вносители на известната марка поясни, че колата е предоставена на митрополит Кирил още в средата на ноември.
Юлиян Гендов - съсобственик на фирмата-вносител: - Този автомобил е тестов и е предоставен за ползване на митрополията, не е дарен. Митрополитът ще реши дали ще продължи да ползва колата, в момента не
го обсъждаме.
Търговецът допълни, че фирмата дава колата за ползване, за да я тества по българските пътища и това е нормална практика. Като нова тя струва 35 хиляди долара.
Юлиян Гендов - съсобственик на фирмата-вносител: - Не бих казал по никой начин, че е от клас лукс, моделът е базов. Цената на автомобила не желая да я коментирам, както казах това е тестов автомобил, той бе закупен на определен брой километри, а в САЩ автомобили, които са карани от клиентите, цената се редуцира с определен процент.
Екипът ни срещна двама монаси от село Ботево, които бяха дошли във Варна, да съберат пари за манастира "Св.Марина" да изкара зимата. От
вчера обаче хората явно не са толкова щедри.
Йеромонах Аверкий - изпълняващ длъжността игумен на манастира
«Св. Марина»: - Вчера много хора ми казват - ето вие събирате пари за
колата на дядо Кирил. Казвам, как ще събираме за колата на дядо Кирил, тя вече е купена. Аз съм излязал тука, за да нахраня монасите, за които отговарям пред Бога като игумен.
Жена: - Не е редно Кирил да се вози в такава кола, а гражданите, които с честен труд, с една мизерна заплата живеят, да дават пари за храма.
Митрополит Кирил отказа коментар. Със своя позиция обаче излезе Варненският и Великопреславски епархийски съвет.
Отец Дончо Александров - говорител на Варненска и Великопреславска митрополия: - Доводите на фарисеите са как може в момент на криза епархийският архиерей да си позволява такъв лукс. Нека си говорим откровено: дори с най-новите си екстри на свръхпестеливост на бензин, с автоматичното си преминаване на електрозадвижване автомобилът с тази цена не може да бъде наречен лукс.
В изявлението на епархийския съвет се казва още, че митрополит Кирил е
архиерей пожизнено и никога не е заявявал, че смята да се оттегли от Светия синод.