ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Турция очаква извинение от страна на Русия

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 01:16 мин.
По света

Задълбочава се кризата между Русия и Турция заради свалянето на руския бомбардировач СУ-24 в района на турско-сирийската граница.

Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
Задълбочава се кризата между Русия и Турция заради свалянето на руския бомбардировач СУ-24 в района на турско-сирийската граница. На фона на продължаващите протести пред турското посолство в Москва и политическата реторика Москва замисля мащабни мерки в икономическата сфера. Анкара държи на версията си, че самолетът е свален след предупреждения, защото е нарушил турското въздушно пространство. Москва твърди обратното и настоява за компенсации. В реч пред чуждестранни посланици руският президент Владимир Путин отново нарече станалото удар в гърба от съюзник и посочи какво очаква Москва от Анкара.
Владимир Путин, президент на Русия: Това, което стана преди два дни в небето над Сирия, противоречи на здравия разум и международното право. Самолетът беше свален над сирийска територия. До този момент не чуваме извинения на Турция от високо равнище, нито предложения за компенсиране на щетите, нито обещание да се накажат престъпниците за извършеното престъпление. Създава се впечатление, че турското ръководство съзнателно вкарва руско-турските отношения в задънена улица.
Турският президент Реджеп Ердоган посочи, че очаква извинения от страна на Русия.
Реджеп Тайип Ердоган, президент на Турция: Наша пряка военна намеса срещу Русия или друга страна е изключена. Очакваме всички да вземат под внимание нашите суверенни права и да ги уважават. Не е редно един инцидент, за който целият свят оправда действията ни, да се разпростира върху политическите и икономическите ни отношения. Ако същото нарушение се случи днес, Турция трябва да реагира по същия начин. Не потърпевшата страна, а страната нарушител трябва да си задава въпроси и да вземе мерки инцидентът да не се повтаря.
Ердоган отхвърли обвиненията, че Турция купува петрол от "Ислямска държава" и нарече "емоционални" намеците за отмяна на съвместни проекти. Но икономическите последствия вече са налице. Москва предвижда мерки в инвестициите, търговията и финансите. Москва спира действията по газопровода "Турски поток" и строежа на атомна електроцентрала в Турция, както и сътрудничеството в туризма. На руско-турската граница вече се проверяват всички превозвани товари, които досега бяха освободени от митнически контрол. Според турските превозвачи това може да блокира двустранната търговия. Медии съобщават, че 60 турски бизнесмени са арестувани в Москва, защото били с туристически визи4 за участие в селскостопанско изложение.

ТОП 24

Най-четени

Водещи новини

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?