За пореден път от оградата на Военна академия "Г. С. Раковски" изчезнаха цеви на старинни пушки. През нощта охраната на военното заведения забелязала липсата на три от пушките откъм страната на Испанската гимназия. Цялостта на оградата не е нарушена, а само са отвити болтовете и са взети цевите.
Само няколко часа след установяването на кражбата, дупките в оградата бяха запълнени със същите цеви като откраднатите. Но този ресурс е на изчерпване - академията разполага само с още 12 автентични дула.
Цевите по оградата на академията са 1895 от пушки "Крънка" и "Бердана", които са използвани през Балканската и Междусъюзническата война. Оръжията са ни подарък от Русия. Оградата е изградена през 1934 година.
Според военните оръжията нямат стойност за истинските колекционери. Към тях биха проявили интерес по-скоро любители. Много е вероятно реликвите да са отишли за скрап. Последната кражба от оградата е отпреди 2 години.
Комодор Димитър Ангелов:
- И моят апел е естествено към всички граждани. Пазете културно-историческото наследство на България, смятам, че Военна академия е един от този списък на исторически паметници.
Прокуратурата обжалва мярката за неотклонение на бившия директор на 138-о училище
Мъжът, обвинен за унищожаването на 215 надгробни плочи на Централните софийски гробища, остава в ареста
Остават в ареста Габриела и Красимир, обвинени за жестоки убийства на животни
Снежна Коледа в някои части на страната, преди Нова година температурите падат до минус 10°
Взрив в Москва уби високопоставен руски генерал, Кремъл подозира украинското разузнаване
Две трети от децата в училище избягват да използват тоалетните - до какви проблеми води това?