Съдбата на едно 9-годишно дете, болно от левкемия трогна стотици хора. Мустафа получи много дрехи и играчки само ден, след като от болницата в Пловдив призоваха да се помогне на детето, за което близките не се грижат. От месец малкия пациент не е посещаван от родителите си. Държавната агенция за закрила на детето се е самосезирала за случая. Социални служители от Кърджали този следобед са взели от семейството и другите три деца, за да са под закрилата на държавата. Вижте тъжната история на малкия Мустафа.
Мустафа постъпва за лечение за втори път в детското отделение преди месец. Оставя го майка му, която повече не е идвала на свиждане. Веднъж го е посещавала баба му, но оттогава до днес никой от семейството не се е появявал.
Д-р Ангелина Стоянова: Изглежда им е трудно и да се обаждат. Явно те са в някакво много затруднено положение. На моменти е малко по-тъжничко, защото другите деца са със собствени придружители но той свиква.
Родителите на Мустафа са от крумовградското село Бряговец. Момчето има още 4-ма братя и сестра. Майката ги е изоставила и живее с друг мъж. Децата били отглеждани от бабата, която пък има 8 собствени деца.
Надя Танева - директор Социално подпомагане" - Пловдив: Майката е в неизвестност. Тези деца се отглеждат от бабата и колегите са преценили, че тя не може да се грижи за тях, тъй като самата тя има достатъчно много деца. Бабата е 79-ти набор.
Най-малкото дете в семейството, което е на година и половина, вече е оставено за осиновяване.
Надя Танева - директор "Социално подпомагане" - Пловдив: Колегите в Кърджали са предприели мярка на закрила спрямо останалите 3 деца и в момента те се настаняват в Център за настаняване от семеен тип в Кърджали.
Докато Мустафа е в болницата, няма как социалните служители да предприемат мерки за закрила на детето.
По време на лечението те ще проучват родителите ще помагат на детето да премине по-лесно през периода на лечението и след това ще се търси вариант за настаняване в приемно семейство. От болницата призоваха, хората да не даряват повече дрехи, защото са събрани достатъчно.
;Потърсихме за коментар по темата и социалния работник Александър Миланов, който се занимава с психологическа помощ и подкрепа на пациенти в столична болница. Според него- в случая на Мустафа социалните институции не са реагирали навреме. Вижте част от интервюто на Христина Христова с Александър Миланов, а цялото интервю може да гледате тази събота в сутрешните новини от 8 часа.
Въпрос: Какво беше първото нещо, което си помислихте, когато разбрахте за съдбата на Мустафа?
Александър Миланов- мениджър "Немедицинска грижа" в столична болница: Първото нещо, което си помислих е, че има 2 държавни отдела за закрила на детето, които не са си свършили качествено работата по оценка на риска за това дете. Както и че не са планирали адекватни мерки за това детето да бъде защитено в семейна среда. И второто, което си помислих е, че за пореден път, както и преди много години, лекарите са онези спасители и онези грижовни хора, които в следствие и на професионален и на личния си дълг са помогнали на едно дете да се чувства защитено.