България и Хърватия са изпълнили всички критерии за членство в еврозоната с изключение на критерия за валутния курс. Това се казва в доклада на Европейската комисия за напредъка на държавите членки към въвеждане на еврото.
Еврокомисията наблюдава седем държави, сред които и България, които са правно задължени да въведат еврото. Според последния доклад, нито една от тях не отговаря на всички формални критерии. Но България и Хърватия са стигнали най-далеч в подготовката.
Валдис Домбровскис - зам.-председател на Европейската комисия, отговарящ за еврото: Това е добра новина за България и докладът на Европейската комисия е положителен, защото всички номинални критерии за доближаване към еврозоната са изпълнени - те са свързани с инфлацията, фискално състояние, дългосрочните лихвени проценти. България не е изпълнила критерия за валутния курс, защото не е член на Европейския валутен механизъм. Но ние приветстваме работата на България за приемането ви в механизма и Европейската комисия е готова за помага на страната ви.
Според Домбовскис в следващата бюджетна рамка са предвидени средства за подпомагане на страната ни по пътя към еврото. Той смята, че една от пречките пред България е свързана с хармонизиране на законите с европейските.
Валдис Домбровскис - зам.-председател на Европейската комисия, отговарящ за еврото: Това е нещо, което трябва да се направи. Ние изготвихме доклад за седем държави и само в една от тях законодателството не е напълно съвместимо с правилата на икономическия и паричен съюз. В случая с България в действителност са необходими някои изменения, свързани с независимостта на Централната банка и ограничаване на дългосрочното парично финансиране.
Приемането на България в еврозоната означава и приемане в банковия съюз. Според Домбровскис, това е нов момент в процеса на присъединяване към еврозоната. Той е свързан и с допълнителна оценка на българската банкова система, която трябва да бъде направена от Европейската централна банка.