Собствениците на двата български микробуса, превозвали пътници, които пострадаха при верижната катастрофа в Унгария вероятно са от Омуртаг. Официалната информация от външно министерство е, че микробусите са с търговищка регистрация. В Омуртаг хората казват, че редовно извършвали превоз на пътници и багаж. Ще се проверява дали да извършвали нелегален превоз под формата на споделено пътуване.
Според наши източници единият от микробусите, с който са пътували българите, е собственост на баща и син Феим и Ерхан Мъстънови, които организирали редовно курсове в чужбина. Предполага се, че зад волана във фаталния момент е бил синът.
Йордан:
„Момчето дето е карало буса се казва Ерхан и в момента е със счупен крак, направили са му операция.
БНТ: - Много хора ли от Омуртаг извършват такива превози?
- О, има 2-3 буса, които редовно пътуват до Германия, до Холандия"
Потърсихме семейството на адреса им в Омуртаг, но никой не ни отвори. Срещу къщата беше паркиран бус с германска регистрация. Съседи им бяха лаконични.
„Доколкото знам нещо с превоз се занимават, ама какъв превоз не мога точно да ви кажа"
Според запознати другият от катастрофиралите бусове пък е собственост на фирмата на Гюлхан Мустафа, която е козметичка. Къщата, където се намират салонът й в Омуртаг обаче е продадена, твърдят комшии. Жената била по майчинство и повече от година не живеела в града. От кметството в Омуртаг казаха, че все още нямат официална информация по случая и не могат да потвърдят дали се касае за техни съграждани.
Ешреф Ешрефов, кмет на община Омуртаг:
„Има хора, които пътуват за Европа, които работят в Западна Европа. Сега не мога да кажа със сигурност дали са извършвали транспортна дейност или са отивали да работят"
Полицията у нас ще проверява дали катастрофиралите микробуси са били регистрирани в България за превоз на пътници. Това каза директорът на Главна Дирекция "Национална полиция" Христо Терзийски.
Христо Терзийски, директор на ГД "Национална полиция"
,,Ако е извършeно някакво административно нарушение ние ще предприемем такива санкции спрямо нарушителите, които могат да се наложат на територията на България. Ако имаме данни за извършено престъпление, макар и на територията на друга държава, тогава ще имаме основания също да предприемем действие, но е въпрос на проверка."
Засега основната версия за дейността на хората от Омуртаг е, че те са извършвали нелегални превози, маскирани като споделено пътуване.