ИЗВЕСТИЯ

Моите новини
Почина кинолегендата Ричард Чембърлейн
Чете се за: 00:42 мин.

ЗАПАЗЕНИ

Днес отбелязваме Международния ден на акушерката

БНТ2-София от БНТ2-София Цветелина Борисова - Тиркова
A+ A-
Чете се за: 01:23 мин.
У нас

Акушерки от цялата страна настояха за законови промени и среща с новия здравен министър. На нея те ще поискат връщане на женските консултации и регламент, който да стандартизира професията "акушерка". Това се налага заради големите проблеми, пред които е изправена гилдията. Остра липса на кадри и невъзможност да се задържат младите специалисти у нас.

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Броят на акушерките в България според Националния професионален регистър е 3723. Според статистиката, за да се покрият нуждите на болничните заведения у нас са необходими още 2 хиляди акушерки. Всяка година в София 30 момичета завършват за акушерки. У нас има няколко медицински факултета, в които се учи тази специалност. Почти всички от тях обаче заминават в чужбина, защото и в Европа има остър недостиг на квалифицирани специалисти за родилна помощ.

      Антоанета Димитрова, преподавател в Медицински университет София, специалност "Акушерство":
      "Защото липсва кадрова политика. Проблемът идва от това, че има много болници, малко персонал, просто персоналът се прехвърля от едната в другата болница."

      Така много често се стига до неустановен режим на работа и дисбаланс между труд и почивка. А малкото останали специалисти са пренатоварени или демотивирани и често не успяват да са полезни на раждащите жени. Проблем е и начинът, по който е регламентирана дейността на акушерката у нас. Тя е извадена от извънболничната помощ. Така тя не може да помогне на бъдещата родилка със съвети, защото се срещат с нея чак в родилната зала.

      Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи:
      "Смятаме, че трябва да се възстановят женските консултации. Убедени сме в правотата на женската консултация - множество изследвания в световен мащаб са направени, които доказват, че, когато една жена има достъп до акушерка, бременността протича нормално."

      Всяка година в България около 1400 жени са диагностицирани с карцином на млечната жлеза, а други около 1150 жени с карцином на половите органи. Пренаталната детска смъртност у нас, също е с най-високите показатели в Европа. Тревожна е и статистиката при абортите – те са 42 процента на 1000 новородени деца. Според специалистите част от причините за това е недостатъчната здравна култура.

      Антоанета Димитрова, преподавател Медицински университет - София, специалност "Акушерство":
      "За мен това е срамно в 21 век - да стоим на това ниво. Ако имаме 1000 новородени, на тези 1000 новородени съответстват 42 процента, които завършват с аборти. А 60 процента от тези аборти са аборти по желание."

      В цялата страна отбелязаха международния ден на акушерката с тревожни данни за професията. В момента във Варна работят по-малко от 300 акушерки, като голяма част от тях са в пенсионна възраст. Русе е един от малкото градове в страната, където на този етап няма недостиг на кадри, Русенският университет подготвя кадри за тази професии, а много от младите момичета често получават предложение за работа още преди да завършат.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?