Москва и Киев са подписали протокол за продължаване на транзита на руски природен газ за Европа. Това съобщение на руския енергиен гигант "Газпром" е потвърдено и от украинската страна.
Десетгодишният договор между двете страни изтича на 1 януари 2020 г. Подготвено е проектоспоразумение след консултации в Берлин с посредничеството на заместник-председателя на Европейската комисия Марош Шефчович. Има данни, че е договорено "Газпром" да изплати близо 3 млрд. долара на украинската компания "Нафтогаз" по решение на Арбитража в Стокхолм.
Нов петгодишен договор за транзит на руски газ през Украйна ще бъде подписан преди края на годината, съобщава руската страна. Между Русия и Украйна от години тече газов конфликт, който в миналото е застрашавал доставките на синьо гориво към Европа.
Вицепремиерът Атанас Пеканов: Отпуснатите 1 млрд. евро по ПВУ са глътка въздух за бюджета
Преговорите с "Боташ" ще приключат до месец - два, съобщи енергийният министър
Лидерите от Е5: Нашите държави ще защитават европейското и трансатлантическото единство
Две деца от футболен клуб "Славия" и бащата на едно от тях загинаха при тежка катастрофа на АМ "Тракия"