НОВИНИ

Два дни до местните избори в Турция - ще запази ли Ердоган Анкара и Истанбул?

Два дни остават до местните избори в Турция, които експерти определят като референдум "за" и "против" разширените президентски правомощия на Реджеп Ердоган. Изборите се провеждат на фона на тежка икономическа рецесия. От Истанбул - перлата в политическото състезание, подробности предава специалният ни пратеник Александър Марков.

Александър Марков
от Александър Марков
20:08, 29.03.2019 (извънредно)
Чете се за: 01:35 мин.
По света

В турските медии два дни преди изборите няма нито дума за изказването на Мевлют Чавушоглу от 27 март на митинг в гр. Текирда. Според журналисти и експерти, изказването на Чавушоглу, че Турция е помогнала за приемането на промените в Закона за вероизповеданията в България, трябва да се разглежда именно в контекста на напрегнатата предизборна кампания.

Местните избори носят огромен залог за президента Реджеп Ердоган, чиято Партия на справедливостта и развитието може да загуби за пръв път от 25 години двете перли в политическата надпревара - Анкара и Истанбул.

;

Икономиката, намаляващата покупателна способност, скандалите с доскорошните геополитически партньори на Турция и сигурността, са основните теми в предизборната кампания.

Президентът Ердоган се намеси активно в предизборната кампания, измествайки фокуса от локалните към националните проблеми. Икономиката е в рецесия от края на 2018 г., лирата загуби 40% от стойността си, покупателната способност на турците пада с всеки изминал ден и очевидно държавата търси решения, но засега такива не са налични.

Това предизвиква недоволство сред турците. Страната е поляризирана. Изборите се превръщат в своего рода референдум "за" или "против" разширените президентски правомощия на Реджеп Ердоган, които той получи миналата година. Затова за него и управляващата Партия на справедливостта и развитието е важно изборите да бъдат спечелени.

Опозицията се обедини в мащабен блок, за да противодейства - Републиканската народна партия и Добрата партия. Кюрдската Партия за демократично действие не издигна кандидати в 6-те най-големи провинции, за за влее гласове към опозицията.

С наближаването на изборния ден президентът Ердоган изостри реториката - определя опозицията като свързана със забранената Кюрдска работническа партия, нарича опозиционерите терористи.

;

Той обяви още, че ще превърне музея "Света София" в джамия отново.

Аху Озьорт, журналист: Аз също бях изненадана от връщането на темата "Света София" от страна на г-н Ердоган. Ако проследим годините назад обаче, ще видим, че е заявявал публично това вече три или четири пъти. Той мисли, че това е добър начин да се обърне към мюсюлманите - гласоподаватели, да ги енергизира - онези, които са огромно мнозинство и в момента не искат да отидат да гласуват, изразявайки по този начин своя протестен вот. Кампанийното говорене на г-н Чавушоглу е малко по-различно. Регионът в Тракия е много силен бастион на опозиционните партии и той се нуждае от всеки глас, който може да си осигури, от градове като Текирда, Одрин. Това са бастиони на опозицията. Единствената слабост може да бъде турското мюсюлманско малцинство в Гърция и България - тях се опитва да спечели. Тези карти са лесни за разиграване преди изборите. Не съм много убедена, че той ще продължи с тази реторика.

Проучванията на общественото мнение засега показват, че Истанбул и Анкара са напът да се сдобият с кметове от опозицията. Разликите са в порядъка на 1% - в рамките на статистическата грешка.

Какво още каза журналистът Аху Озьорт, вижте в прякото включване на Александър Марков за „Панорама“:

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Bulgaria’s Foreign Minister met her Lebanese counterpart Gebran Bassil
Bulgaria’s Foreign Minister met her Lebanese counterpart Gebran Bassil
Политически реакции след края на депутатските правомощия на Цветанов
Политически реакции след края на депутатските правомощия на Цветанов