Президентът на Турция Реджеп Ердоган заяви, че партията на социалдемократите на немския канцлер Ангела Меркел е враг на Турция, предаде Ройтерс. Той призова избирателите в Германия от турски произход да не гласуват за партията на Меркел и нейните съюзници. Германският външен министър Зигмар Габриел разкритикува изказването на турския президент и го определи като намеса в изборите.
Реджеп Тайип Ердоган, президент на Турция: Обръщам се към всичките ни сънародници в Германия: християндемократите, социалдемократите, партията на зелените - всички те са врагове на Турция. Поддържайте онези партии, които не са врагове на Турция.;
Ергодан обвини ХДС и СПД, че по време на своята предизборна кампания играят игра, в която „колкото повече биеш Турция, толкова повече гласове получаваш“.
Реджеп Тайип Ердоган, президент на Турция: Трябва да подкрепите политически партии там, които не показват враждебност към Турция. Това е борба за чест.
Президентът не уточни коя партия иска да подкрепят неговите сънародници по време на изборите на 24 септември.
„Това е безпрецедентен акт на намеса в суверенитета на нашата държава“, каза външният министър на ГерманияЗигмар Габриелв интервю. „Намесата на Ердоган в германската предизборна кампания показва, че той иска настрои хората в Германия едни срещу други“, допълни той.
Напрежението между Анкара и Берлин се засили през последните няколко месеца, превръщайки кризата в една от най-дълбоките между двете членки на НАТО.
Германия отправя критики към Турция за масовата чистка, която властите в страната предприеха след опита за преврат от 2016 г., в рамките на която бяха задържани и германски граждани, включително журналисти. И макар СПД и ХДС да са противници в предизборната си кампания, коалиционните партньори са единодушни в позицията си спрямо Анкара.
В същото време Зелените, които са опозиция в настоящия парламент, настояват за още по-тежки мерки срещу Турция, като сълидерът на партията Джем Йоздемир е от турски произход и е остър критик на Ердоган.