Година след масовите протести в Съединените щати, заради убит от полицай чернокож, улиците отново са огласени от възгласи "животът на чернокожите също има значение". Само в рамките на едно денонощие имаше два случая за предполагаем полицейски произвол - в Луизиана и в Минесота. Свидетели на двете убийства твърдят, че жертвите по никакъв начин не са провокирали полицейските служители.
This is a modal window.
Алън Стърлинг и Филандо Кастил - двама мъже, живеещи на хиляди километри един от друг. Стърлинг е продавач на дискове от Луизиана. Кастил работи в училищна закусвалня. И двамата са чернокожи, и двамата са убити от бели полицаи.
ЛУИЗИАНА
До смъртта на 37-годишния Стърлинг се стига след анонимен сигнал срещу него, че заплашва с оръжие минувачи пред магазин в Луизиана. Свидетели запечатват цялата случка - полицаите го повалят на земята и го прострелват от упор поне 4 пъти. Единият от тях вади нещо от джоба му - твърди се, че е пистолет, но според близък на жертвата, той не е имал оръжие и не е бил заплаха за никого. Алън Стърлинг е баща на 5 деца.
МИНЕСОТА
Часове по-късно, в Минесота. Пътни полицаи спират за проверка 32-годишния Филандо Кастил, защото има счупен стоп. Предупреждава ги, че има законно оръжие в себе си. В момента, в който посяга да извади шофьорската си книжка, е прострелян смъртоносно. Приятелката му заснема всичко - от момента на стрелбата, до своя собствен арест. Свидетел на трагедията става невръстната й дъщеричка, която е на задната седалка. От полицията в Минесота са лаконични.
Джон Мангсет, полицай: "Уведомени сме за случая. Един човек е загинал, няма други пострадали, Иззето е огнестрелно оръжие. Служителят, замесен в стрелбата, е пуснат в принудителен платен отпуск."
Последваха протести в цялата страна. Картина, каквато гледахме и преди една година. "Животът на чернокожите също е ценен", "Спрете полицейския произвол" - скандирания, които отново огласяват улиците. Статистиката за полицейското насилие за миналата година, говори сама за себе си - повече от 1100 души са застреляни от полицаи. 30% от тях са чернокожи, а при 97% от случаите няма повдигнато обвинение.