ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Как се лекуват книгите?

Чете се за: 00:58 мин.
Още

В деня на Народните будители - 1 ноември, за първи път в Националната библиотека ще бъдат представени тефтерчета на Левски, Раковски и Ботев в оригинал и в дигитални копия. И докато някои от документите се дигитализират, над 200 000 се обработват в изолирана среда, за да се запазят за по-дълго време.

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Доц. д-р Красимира Александрова, директор на НБ "Св. св. Кирил и Методий": Книгите са също толкова тленни колкото и ние самите и те имат живот, който ние трябва при възможност максимално да се стремим да го удължаваме.

      А дълъг и пълноценен живот има, когато има и грижа и лечение. Така вече две години системата "Аноксия", създадена по модел на медицинска апаратура, лекува книги, документи и текстил.

      Доц. д-р Красимира Александрова, директор на НБ "Св. св. Кирил и Методий": Идеята е да се създаде анаеробна среда, като се изтегли кислорода и се вкара азот, като по този начин да се създадат предпоставки, които да осигурят възможност за напълно унищожаване на всички микроорганизми.

      Лекуването на книги в камерата отнема четири седмици. Месечно грижата за книгите с тази система излиза между 150 и 180 лева. И докато документите в камерата се обработват, хранилищата, от които са взети, се почистват основно.

      Освен през лечение, част от културното наследство на библиотеката преминава през реставрация и дигитализация. Така в Националната библиотека оригиналите на тефтерчетата на Левски, Раковски и Ботев вече имат дигитални копия и елегантни издания.

      В момента по проекта "Наследство БГ" се отпускат средства за модернизиране на реставрационния център в библиотеката. Той включва още и обновяването на лаборатории в няколко университета. Идеята на проекта е съчетаване на традиционното и модерното.

      Чл. кор. проф. Иван Илчев, ръководител на проекта "Изграждане и развитие на център за върхови постижения "Наследство БГ": Историята да не бъде само една купчина от камънаци, но да не бъде и изкуствени възстановки, каквито виждаме или патриотарски възстановки на историческите събития, с каквито мисля, че се нагледахме последните години.

      Това е най-големият хуманитарен проект, който за първи път обединява усилията на повече от 170 изследователи от различни университети у нас. За 5 години финансирането му е 30 млн. лв.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?