Земеделски производители и кметове на населени места от Пазарджишкия регион искат еднодневните трудови договори да бъдат отменени. Според арендатори от село Юнаците практически е невъзможно разпоредбата на закона да бъде изпълнена. Те предупреждават, че...
Земеделски производители и кметове на населени места от Пазарджишкия регион искат еднодневните трудови договори да бъдат отменени. Според арендатори от село Юнаците практически е невъзможно разпоредбата на закона да бъде изпълнена. Те предупреждават, че ако договорите еднодневки останат задължителни, това ще доведе до невъзможност реколтата от новата кампания да бъде прибрана и до по-високи цени на родните плодове и зеленчуци.
Еднодневните трудови договори вкараха земеделските производители и сезонните работници в сложни взаимоотношения. Агропредприемачите твърдят, че губят ценно време в попълването на ежедневната документация, освен това не могат да разчитат на сигурна работна ръка.
Наемните работници също са наясно с новите изисквания, при които могат да се трудят на полето. И използват всяка възможност да останат анонимни по време на проверките.
Еднодневните трудови договори бяха въведени с цел да излязат на светло хората, които стоят в сивия сектор на производството на плодове и зеленчуци. Но според агропредприемачите това няма да се случи. Защото социално слабите, които са основна наемна работна ръка, няма да си позволят да изгубят финансовата помощ от държавата.
Земеделските производители от село Юнаците имат конкретни предложения, които да гарантират приход в държавната хазна. Те са готови да плащат годишна такса за всеки деклариран декар обработваема земя, ако еднодневните договори отпаднат.
Проблемът с еднодневните договори е най-голям в областите Пазарджик, Пловдив, Стара Загора и Благоевград. Затова земеделските производители вече са стартирали подписка за отмяната им. Готови са и за протестни действия, ако предложенията им бъдат отхвърлени.
Преди преговорите в Исламабад: Тръмп предупреди Иран за таксите за Ормузкия проток
Израел и Ливан започват преговори в началото на следващата седмица във Вашингтон