Стопани от силистренско и техни колеги от Румъния създадоха втората в България плантация за отглеждане на лешници и трюфели, като алтернатива на традиционното земеделие в региона. Очакват възвръщане на инвестицията още през първата година.
Мартин Великов и партньорът му са инвестирали над 2 500 евро за да засадят 120 фиданки лешници на площ от декар и половина. Вече не искат да отглеждат тютюн и тикви, тъй като не носели достатъчно печалба.
Мартин Великов, собственик на плантацията: "По-трудно се продава, по-трудно се обработва и пазарът много трудно се намира. И много хора гледат тютюн в момента и цената е много ниска, затова реших да пробвам с лешник".
Мартин и колегата му очакват още с първата реколта от лешници да си възвърнат разходите. За съдействие са потърсили румънско дружество, което отскоро действа и на българска територия. Освен лешници стопаните са решили да отглеждат и трюфели, защото са екологична култура, тъй като не се пръскат и не се торят.
;Казват, че това е земеделие за търпеливи. Като компенсация реколтата от трюфели се събира два пъти годишно.
Николета Симон, представител на румънското дружество: "Трюфелите се използват най-много, например в ресторантите ги предлагат като ястия в много малки грамажи, защото те са много скъпи".
Изкупната цена на лешниците и на трюфелите е висока. Миналата година лешниците са вървели на борсата от 3 до 7 евро за килограм, а трюфелите между 200 и 800 евро, в зависимост от вида им. Специалистите твърдят, че почвата в България е много подходяща за отглеждане на трюфели, а интересът сред стопаните е провокиран и от това, че могат да получат и европейска субсидия.