Родители от Пловдив отново алармират за липсата на ваксини. От месец и половина 4-валентната ваксина за новородени не се поставя. Повече от година системно се нарушава и имунизационния календар на по-големите деца. В пряко включване Мариела Хубинова...
Родители от Пловдив отново алармират за липсата на ваксини. От месец и половина 4-валентната ваксина за новородени не се поставя. Повече от година системно се нарушава и имунизационния календар на по-големите деца. В пряко включване Мариела Хубинова разказа повече за проблема.
Децата, които ще бъдат в първи клас на есен, трябва задължително да са ваксинирани с 4-валентната ваксина тетраксим. И тъй като това не е възможно, родителите са притеснени. Сред тях е и Нина Чаева, чиято дъщеря все още не реимунизарана. Разтревожената майка всъщност освен да чака няма друга алтернатива, защото дори да иска да си купи ваксините, това е невъзможно. Просто те не се предлагат в аптечната мрежа.
В края на тази година дъщерята на Надя Чаева ще навърши 7 години. Момичето, което наесен ще бъде първи клас, все още не е реимунизирана със задължителната 4-валентна ваксина.
Чаева: „Но се оказа, че в момента я няма и няма как да й се сложи. Педиатърката обясни, че са спрени от министерството. Надявам се в най-близко бъдеще да се разреши проблемът, защото става въпрос за здравето на децата ни“.
4-валентна ваксина предпазва от тетанус, дифтерия, коклюш и полиомиелит. Има деца, които ходят на училище без да са реимунизирани, разказват общопрактикуващи лекари от Пловдив.
Д-р Александър Калайджиев – председател на Общопрактикуващи лекари-Пловдив: “Принципно те трябва да бъдат ваксинирани на 6-годишна възраст, дори преди да тръгнат на училище, но те завършват 1-ви клас, а ние още не сме ги имунизирали. Действа се на парче. Кога има, кога няма. Много е трудно по този начин да се работи. Страшно много са затруднени колегите“.
Според общопрактикуващите лекари проблемът с липсващите ваксини се появил заради сирийските бежанци. Определените количества били пренасочени за тях.
Калайджиев: „Лошото е, че този, който е наредил имунизацията на бежанците, по никакъв начин не се е съобразил да заяви навреме и да предостави съответно други ваксини“.
От Регионалната здравна инспекция в Пловдив определиха ситуацията като извънредна. Предупредени са медицинските сестри в училищата и деца няма да бъдат връщани.
От здравното министерство коментираха, че до края на седмицата ще бъдат финализирани преговорите с фармацевтични компании, а лично министър Москов скоро ще даде повече информация по темата.
Нова идея на здравното министерство е българите, които не минават на задължителните профилактични прегледи, да плащат по-високи здравни осигуровки. Не е тайна, че масово профилактиката се прави проформа, като няма законов механизъм този процес да се контролира. Вижте още по темата репортажа от Благоевград .
Стефан Николов всяка година пропуска прегледа при личния си лекар, по думите му, защото няма време.
Стефан Николов: „Не ходя“.
Репортер: Защо? Еми, не знам, а трябва иначе”.
Юлиян Табудов казва, че не ходи всяка година и това го кара да се чувства здрав.
"Всеки сам си прави преценка за здравето. Защо трябва друг да го подсеща“, каза друг мъж.
По 10 лв. на пациент заплаща Здравната каса на общопрактикуващите лекари за извършен профилактичен преглед. За лица над 18 години той включва премерване на тегло, кръвно налягане, електрокардиограма, кръвна картина. За да се разбере обаче дали са извършени изследванията пациентите, трябва да подадат сигнал до Здравната каса, че такива не са им направени.
Репортер: „В момента без съдействието на пациентите относно профилактичните прегледи вие няма как установите дали има източване на здравната каса?“
Румен Кондев, дир. РЗОК- Благоевград: „Точно така. По документи всичко е извършено изрядно, защото е извършен и обемът на профилактична дейност”.
Санкцията за медиците, които са извършили фиктивни профилактични прегледи е от 50 до 150 лв., уточниха от Здравната каса. До момента обаче няма глобен нито един общопрактикуващ лекар в областта.
В Пловдив семейните лекари пък поставиха друг проблем. Често при профилактични прегледи в края на годината се налага изписване на специализирано изследване. По-късно обаче джипитата получават глоба от Здравната каса за това, че са надвишили лимита си. Така лекарите са изправени пред дилемата моралната отговорност пред пациента или финансовата глоба, която ги грози.