90 процента от работните места само след две години ще изискват цифрови умения. Това коментира във Варна европейският комисар Мария Габриел по време на дискусия за цифровото бъдеще на Европа и ролята на цифровизацията за развитието и растежа на регионите. В момента в Европа близо 170 милиона души нямат дори основни познания.Добър знак е, че програмата „Дигитална Европа“ с бюджет 9 милиарда евро е заложена в плановете на Европейската комисия.
500 хиляди специалисти нямя да достигат в Европа през 2020 година, напомни еврокомисарят Мария Габриел.
Мария Габриел, еврокомисар по цифрова икономика и цифрово общество: Цифровизацията означава много възможности за работни места, за иновации, за икономически растеж, но тя носи и много риск. Риск за още повече социално изключване, затова и мой първи приоритет са цифровите умения. България определено е изключително добре позиционирана като регионален лидер.
Еврокомисията предлага създаването на мрежа от центрове за изключителни постижения, и очакванията са един от първите да е у нас. Други цели са завръщането на Европа сред първите три световни сили, разполагащи със суперкомпютри, разработването на изкуствен интелект и киберсигурността - на личните даннни и на инфраструктура.
;Мария Габриел, еврокомисар по цифрова икономика и цифрово общество: Затова предлагаме нова силна киберагенция - агенцията ЕНИСА, с повече финансов и човешки ресурс. За първи път предлагаме механизъм за координация в случай на широкомащабна атака между държавите - членки.
Дигитализирането на публичната администрация най-лесно ще покаже предимствата на цифровизацията, улеснявайки бизнеса и гражданите, подчерта Мария Габриел. Вече над 17 хиляди общини в Европа са се регистрирали за финансиране на проекти за безплатен публичен безжичен интернет, България е на едно от първите места с над 200 кандидати, които скоро ще получат отговор дали да одобрени. Амбицията на Мария Габриел е сегашният бюджет от 600 милиона евро за цифровизация и дигитални хъбове да бъде утроен през следващия бюджетен период.