Десетки музиканти се събраха пред сградата на Европейския съюз в София, за да изсвирят химна на Европа. По този начин те изразиха своето недоволство от решението на Европейската комисия да спре финансирането на Младежкия оркестър на Европейския съюз,...
Десетки музиканти се събраха пред сградата на Европейския съюз в София, за да изсвирят химна на Европа. По този начин те изразиха своето недоволство от решението на Европейската комисия да спре финансирането на Младежкия оркестър на Европейския съюз, който е един от най-престижните в света.
Минути след 13 часа днес десетки музиканти изсвириха химна на Европа на тротоара пред дома на Стария континент. Така беше в много европейски градове, а причината: 40-годишната история на оркестъра е на път да остане само в миналото, а стотици млади музиканти - без възможност за развитие и изява на световните сцени. Това ще стане, ако Европейската комисия не върне стария механизъм на финансиране, по който четири десетилетия оркестърът е работил.
Вече две години единственото българско присъствие в оркестъра е това на Илина Илиева. От името на музикантите в него тя заяви, че ако решението не бъде преразгледано, са готови и на по-активни протестни действия.
За да изразят недоволството си и да подкрепят Илина и останалите оркестранти, дойдоха и абитуриентите от Националното музикално училище "Любомир Пипков".
В подкрепа на оркестъра се обявиха и редица световноизвестни личности като Пласидо Доминго и Саймън Ратъл, който е диригент на Берлинската филхармония.
Първият поклоннически път в България официално беше открит в Созопол (СНИМКИ)
Самолет на египетските авиолинии кацна извънредно на летището в Горна Оряховица
Самолет на египетските авиолинии кацна извънредно на летището в Горна Оряховица
Казусът "Баба Алино": Според службите показанията на Олег Невзоров хвърлят светлина върху незаконните действия
Държавният бюджет е готов – какъв ще е размерът на минималната работна заплата?