Август е месецът, през който в Черно море има опасност от мъртво вълнение. Водните спасители предупреждават, че повечето от инцидентите в морето са предизвикани от непознаването на това природно явление.
есто мъртвото вълнение е с голяма скорост и увлича навътре в морето. То се наблюдава при по-силно вълнение, не е постоянно и може да сменя мястото си. Мъртвото вълнение не е водовъртеж и не завлича към дъното, а навътре, но е опасно, защото се забелязва трудно и е заплаха за къпещите се, казват спасителите.
Владимир Панев-инструктор по водно спасяване: То се получава на различни места. Те трябва да внимават като отидат на такова място случайно дали не са попаднали, където има течение, което ги бута навътре.
Повечето от инцидентите в морето стават при мъртво вълнение.
Владимир Панев-инструктор по водно спасяване: Аз съм инструктор по водно спасяване и ги уча спасителите на това място, където се е получило, да се сложат означения, че е забранено.
Водните експерти твърдят, че всеки може да провери дали в морето има мъртво вълнение.
Азат Мелконов – спасител: Взема се такава бутилка пластмасова, слага се пясък наполовина и се хвърля навътре колкото може. Ако бутилката тръгне наляво значи го има, течението е нататък, значи не е опасно, просто за пояси е забранено. Ако тръгне навътре, това е течение.
За опасното природно явление повечето от почиващите по черноморския бряг знаят. Някои от тях дори са попадали на мъртво вълнение, докато плуват в морето.
- Да, имало е като съм бил млад, влизаме въпреки забраната на спасителите. - Редно ли е да се прави това? - Не.
- Да, трябва да се бяга, по вълнението да се плува и в един момент то се успокоява и се излиза, а не в момента да се борите със самото вълнение, защото е безсмислено.
Ако все пак попаднем на мъртво вълнение, е важно да запазим спокойствие. Техниката за излизане от течението е да се плува успоредно на брега, казват още спасителите.