НОВИНИ

​Националната художествена галерия на 70 години

Националната галерия на 70 години. През всеки месец на юбилейната година от галерията ще представят по нещо ново. Предвидени са 38 изложби. Първата - "Европейски диалози'' ще разказва за изложбената историята на институцията. Предстои и експонати от Лувъра да пристигнат в България като гостуваща експозиция. След като емигриралата в Австралия Маргарира Цанева завеща на галерията над милион и 770 хиляди лева, вече са предприети и първите стъпки за тяхното прозрачно изразходване.

Милена Кирова
от Милена Кирова
16:13, 08.03.2018
Чете се за: 02:17 мин.
Още

Пъзелът на един необикновен живот се нарежда бавно - парче по парче, за да се запази в Националната галерия. Маргарита Цанева, която дари над милион и 700 хиляди лева на галерията, всъщност се казва Върба Кирова. Родена в днешното село Якимово, Монтанско. Не харесвала името си. Сама се наричала Грета. Учи в София. Омъжва се за Цанко Цанев,който е от известен шуменски род. Ражда им се син. Заминават за Австрия през 40-те, от там за Австралия.

Весела Радоева - ръководител отдел ,,Комуникации" , Национална галерия: За семейство Цаневи това пътешествие е една мечта, която може би само на първи план е сбъдната мечта, но на втори план остава една непреодолима жал по родината. Само ще ви кажа как се подписвал Цанко Цанев: ,, Горд Балкан".

Вече са предприети първите стъпки за прозрачно изразходване на средствата, завещани от Маргарита. Първо ще се направи анализ какво липсва на колекцията.

Слава Иванова - директор на Националната галерия: Това ще бъде един сериозен, програмен документ, една стратегия, която да ни даде възможност да попълним и да обогатим колекцията си.

А всеки месец от юбилейната 70-та годишнина галерията ще представя по нещо ново. 3 минутно видео повежда едно малко момиче из залите на галерията. То е откривател на нейните богатства като се потапя в епохите, през които са създадени творбите.

Слава Иванова - директор на Националната галерия: Един съвременн музей задължително трябва да поддържа контакт с младата публика. И да съдействаме за тяхното образование.

Почти няма европейска държава, в която националната галерия да не е участвала с изложба. Сега предстои и експонати от Лувъра да пристигнат в България като гостуваща екпозиция.

;

Биографична справка за Маргарита Цанева

Маргарита Цанева е четвъртото и последно дете на семесйтво от село Якимово, Монтанско. Нейният баща Цветко Киров е роден в същото село през 1892г. Първото му дете е родено през 1910г. - Милица, след това 1915г. - Надежда, 1918 г. - Кирил и на 11 април 1921г. се ражда Върба - това е некюйното рождено име. И до ден днешен в документите в България тя е Върба Кирова - Цанева.

Нейният дядо (бащата на баща ѝ) е бил дълго време кмет на селото и е бил много уважаван човек с много контакти, включително с царя. Върба още от малка не е харесвала името си, макар че това е името на баба й по майчина линия. В контакт със своя племенничка казва: ,,Не, не, аз не съм Върба, аз съм Грета''. До ден днешен наследниците на Цанева я наричат леля Грета. Когато в 2000 г. тя идва в България след 55-6 годишно отсъствие, всички я посрещат като леля Грета. След това тя през следващата година пише картички за Нова година, навсякъде се подписва с Грета. След като завършва прогимназия в селото си, заминава за София, за да учи в Софийска гимназия. Мечтата ѝ била - след като завърши гимназията да замине за Мюнхен, където да учи фармация. Това така и не се случва, защото среща своята любов - Цанко Цанев ( от известен шуменски род). Вероятно през пролетта на 1941 г. Цанко Цанев се жени за Върба Кирова. На 18 октомври 1942 г. се ражда синът им Антон.

Семейството й заминава за Виена в средата на 40-те години. През 1949-та успяват да си купят билети за един презокеански итализнски кораб, който тръгва от Неапол. На 3 февруари 1950г. пристига в Австралия. По данни на австралийските служби в него са се возили 1 265 пасажери - всички европейци, които емигрират в Австралия. Там Върба или Грета се вписва като Маргарира Цанева. От 1950 до 2016г. тя живее в Австралия. Нейният мъж имал болно сърце. Затова купуват и вила на 100 км. от Сидни. Съпругът й умира там през 1981г. Маргарита губи и сина си през 1997г. През 2000г. се връщав България, за да види част от роднините си. Обикаля манастири и места, които дори не е виждала в младите си години.

Връзката с родината за семейство Цаневи остава вечна. Цанко Цанев по разкази на Българи, които живеят в Австралия, бил голям родолюбец и говорел непрекъснато за България. На българите в Австралия Маргарита показала тетрадка с ръкописни стихове на Цанко Цанев. Там той се подписвал ,,Горд Балкан".

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
​Пореден протест срещу промяната на устройствения план на НП Пирин
​Пореден протест срещу промяната на устройствения план на НП "Пирин"
Residents near Rogozen Dam Ordered to Evacuate over Risk of Spillway Failure
Residents near Rogozen Dam Ordered to Evacuate over Risk of Spillway Failure