ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Не достигат учители в Шуменско

bnt avatar logo от Репортер: Здравка Русева, Оператор: Борис Колев
A+ A-
Чете се за: 00:38 мин.
У нас

Недостиг на учители по чуждоезиково обучение и по общообразователни предмети се очертава на прага на новата учебна година в Шуменска област. Училищата са обявили свободните преподавателски позиции, но и са повишили критериите за оценка. В последните...

Не достигат учители в Шуменско

Недостиг на учители по чуждоезиково обучение и по общообразователни предмети се очертава на прага на новата учебна година в Шуменска област. Училищата са обявили свободните преподавателски позиции, но и са повишили критериите за оценка.

В последните години тенденция беше да има дефицит на учители в по-малките населени места. Сега това се очертава и за Шумен.

"Обявили сме места по математика, по немски, половин щат музика, физкултура", каза Георги Георгиев, директор на ГПЧЕ „Н.Й. Вапцаров" – Шумен.

Димо Георгиев е от малкото млади хора, които са избрали професията на учителя. Връща се като преподавател в училището, в което е завършил средното си образование.

"Преподаването е нещо невероятно. Виждаш, че можеш да работиш с изключително амбицирани млади хора, което, смея да кажа, се случва много рядко в училищата", коментира той.

Да работиш професията, която обичаш става все по-трудно, защото заплатата на младши учител все повече се доближава до минималната работна заплата.

"Учителите понякога се чувстват като аусайдери", добави Димо Георгиев.

Тенденцията за дефицит на учители все повече ще се разраства. Дължи се поне на два фактора – ниския обществен престиж на професията и ниското заплащане.

ТОП 24

Най-четени

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?