Премиерът Борисов е заявил пред министрите, че когато има решение за оборудването на АЕЦ "Белене", то ще бъде представено в парламента. Това става ясно от публикуваната стенограма на заседанието. Борисов казва още, че предложенията на БСП ще бъдат разгледани с голямо внимание от управляващите. Добавя обаче, че за него те са нещо ново.
Пред министрите премиерът изразява учудването си защо при двете управления на БСП от 2006 година насам строежът на централата не е започнал.
През 2013-2014 г. министър беше Драгомир Стойнев, тогава само ГЕРБ беше опозиция), а те имаха пълно мнозинство в парламента. Това припомня Борисов пред министрите и казва, че тогава е можело да се вземе решение да падне този мораториум и строежът да започне.
Затова според премиера, в цялата ситуация, освен популизъм и активност, свързана с последните конгреси, на които са присъствали в Русия, не може да се намери никакво разумно основание.
Бойко Борисов посочва още, че в момента управляващите подготвят различни варианти и той е поел ангажимент, когато имаме решение - след проведени разговори и с руската страна и с всички останали, първо, на комисия, после и в пленарната зала да бъде предложено решение.
Премиерът уточнява също, че спорът в момента не е между България и Русия, а е между две държавни компании и цитирам "ние не желаем това да се издига на междудържавно ниво".
В момента се търси икономически най-реалистичният сценарий, който е с най-малко щети за държавата, ако може и с ползи, не виждам как да предопределяме точно какво ще се случи, защото във въпросното предложение няма нито едно изчисление, казва още премиерът
Няма нито една сметка, няма нито един аргумент, свързан с икономическа целесъобразност, изтъква на заседанието вицепремиерът Томислав Дончев. Според него да се предопределя, че ще се строи ядреното съоръжение без яснота на източника на финансиране - това би ни затруднило категорично във всички действия и всички преговори, които правителството води.
След разговорите в Иран по възможната продажба на на руското оборудване за АЕЦ "Белене" на ислямската държава ,Дончев не изключи вчера и възможността за рестарт на проекта, но посочи, че всичко е въпрос на сметки.
Министърът на енергетиката Теменужка Петкова пък припомня причината, за да се стигне до арбитражното дело, а именно - подписаното на 5 ноември 2008 г. между НЕК и "Атомстройекспорт" Допълнение №5 за произвеждане на оборудване с дълъг цикъл на производство.
"Това оборудване е с ясно посочена стойност, тя е 673 млн. евро. Сами можете да направите аналогията с това, което е отсъдил Арбитражът", посочва министър Петкова като посочва, че от седемте заведени иска Арбитражният съд е приел само три и това са само свързаните с оборудването, поръчано на 5 ноември 2008 г.