Може ли хора, които никога не са писали код през живота си - да станат младши програмисти и то за 5 месеца. Ще ви убедим в това. Откриването и обучението на Ай Ти таланти се провежда вече от три години в една най - успешните софтуерни компании в България. В момента играта, която разработват, е преведена на 28 езика, а за последните 10 години има над 30 милиона регистрации към нея. Кандидатите за обучение надхвърлят 10 хиляди.
Казват, че ако работиш това, което обичаш, няма да работиш нито един ден през живота си. Да обичаш игрите, да играеш игрите или пък да влезеш в играта, така през 2005г. двама души създават стратегическа игра и то в България. Днес - 10 години по-късно екипът се е разразстнал до 160 души, а играта е една от най-търсените в целия свят. Затова в момента създават ,,Академия за таланти. ''
Първо експериментирали върху собствената си компания и служители. Убедили се, че си струва. И така разширили формата с идеята да търсят Ай Ти таланти не само за една фирма, а за цялата индустрия.
Доброслав Димитров - основател на стратегическа онлайн игра: Към момента имаме над 56 компании, които са се присъединили към нашата идея, а именно, че е възможно да преквалифицираш човек в рамките на 5 месеца, който не е виждал никога код преди това и той да стигне до ниво да бъде младши програмист, който може да влезе директно в жив проект.
Как става - отговарят ни - ,,с много учене,,. Търсят мотивирани хора с логическо мислене, които са готови наистина да отдадат цялото си време на обучението.
Доброслав Димитров - основател на стратегическа онлайн игра: След което ги учим в много малки групи от по 20-25 човека, така че преподавателите имат възможност да обръщат внимание на всеки един човек поотделно и програмата ни е такава, че е изцяло базирана върху практическо обучение. Всичко, което ги учим, е нещо, с което ще се сблъскват още на първия работен ден, образно казано.
Резултатите: обучението започнали около 600 души, избрани от над 10 000 кандидати. Всеки месец тези, които не покриват необходимите стандарти, напускат. За три години подготвили 350 души.
;Доброслав Димитров - основател на стратегическа онлайн игра: Като успеваемостта на завършилите да започнат работа като програмисти, подчертавам като програмисти, е 87 %. В някои от курсовете имаме 100 % успеваемост.
И така на всеки шест месеца идва нова група бъдещи Ай Ти специалисти, които програмират по 10-12 часа на ден. От безплатното обучение решават да се възползват хора с всякакви професии - от счетоводители и маркетинг специалисти до лекари. Първото, което им казват: ,,трябва да ви се учи, да сте упорити и да ви се работи. ,,
Кирил Петров - завършва ,,Ай Ти таланти" : Още от училище бях много запален по компютрите, преди това бях професионален геймър. Под професионален геймър имам предвид - това да ти е всекидневната работа - да получаваш заплата за това нещо.
Кирил Петров - за него днес е големият ден - ще защитава проекта си в края на шестмесечното обучение за програмист.
Кирил Петров - завършва ,,Ай Ти таланти" : Плановете ми са - надявам се да завърша и да се занимавам с нещо, свързано с игри.
Иначе учи гейм дизайн. Сменил няколко професии - от момче за всичко, което сменя принтери и преинсталира компютри до системен администратор.
Кирил Петров - завършва ,,Ай Ти таланти" : Сега само и единствено ми се пише код.
Мечтае да създаде иновативна игра.
Кирил Петров - завършва ,,Ай Ти таланти" : Напоследък игрите, които са по-известни се преповтарят. В смисъл - са подобни на играта, която е била популярна преди 5 години.
И така най-добрите, достигнали до края на обучението, получават своята значка за ,,Ай Ти талант,,. Генералният извод на всички - хората в наши дни нямат време да чакат 2-3-4 години за кариера. Искат всичко да стане сега и на мига, за да знаят това ли е тяхната професия.
Доброслав Димитров - основател на стратегическа онлайн игра: На всеки 6 месеца ние правим извод - добре ли сме се справили или зле и променяме своята програма. Един университет, за да направи това нещо ще му трябват 20 години, ако нали на всеки 4-5 години гледа какво му се случва с хората.
Виждат бъдещето така: бързо сблъскване с реални свят, бързо си научаваш уроците, за да си готов.