НОВИНИ

Петиция в Европейския парламент за българския език

Асоциацията на българските училища в чужбина внесе днес в Европейския парламент петиция, в която настоява българските деца, които живеят в чужбина да могат да полагат изпит и по български език не само в българските училища зад граница. Българският е от езиците, които не могат да бъдат избирани като чужд език в Европейския съюз. Избираеми езици са само английски, френски, немски, испански и италиански.

Десислава Апостолова
от Десислава Апостолова
20:31, 21.03.2018
Чете се за: 01:14 мин.
По света
Снимка:

Ако дете от Финландия отиде да живее във Франция, то може да избере родния си фински като първи чужд език във френското си училище. Българските деца в чужбина нямат тази възможност.

Камелия Коначиева - "Асоциация на българските училища в чужбина": "Тези деца знаят български и се оказва, че не могат да го ползват, не може да им се впише в дипломите, трябва да учат други езици, които ще им се вписват в дипломите, а българският им е силен език".

Мая, Адриан и Киара живеят в Париж. Мая е родена във Франция, но много обича български

Мая, 8 години: "Защото звучи хубаво".

Андриан учи в български само в събота в българското училище.

Андриан, 13 години: "Съжалявам, че не мога да уча български в училище. Там уча немски като първи чужд език. Някои казват, че го учат като майчин език, а аз не мога моя майчин език да уча, което не ми е приятно".

Киара също иска да учи български и във френското си училище.

Киара, 10 години: "Защото е красив език, но е труден".

Евродепутатът Светослав Малинов е инициатор на дискусията в Комисията по петиции. Той ще настоява въпросът да бъде обсъден и в пленарна зала.

Светослав Малинов - евродепутат от ДСБ/ЕНП: "Европейската комисия беше тук и вие чухте как те казаха, че нашата петиция е разумна и своевременна и още през май ще има предложения по нашата тема, което с оглед на темпото, с което работим тук, е мълниеносна реакция".

Българските евродепутати от различни политически групи подкрепиха петицията.

Момчил Неков - евродепутат от БСП/ Група на социалистите и демократите: "Ако българският език не бъде признат, т.е не се даде възможност да се държат изпити в други държави членки, това означава, че децата, които са отишли с техните семейства да работят в други страни членки в ЕС, ще забравят този език".

Българското образователна министерство също застава зад инициативата.

Карина Ангелиева - представител на МОН в постоянното представителство на България в Брюксел: "Петицията я подкрепяме, защото е инструмент, който стимулира и мотивира първо и най-вече разговора за това да се учат тези езици, които не са от т. нар. Пет официални езика, които се насърчават в ЕС".

Петицията засяга не само българския, но и още много други така наречени "малки езици" в ЕС.

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Experts Forecast Total Change on the Job Market around 2030
Experts Forecast Total Change on the Job Market around 2030
Повишава се заболеваемостта от рак на белия дроб при жените в Русенско
Повишава се заболеваемостта от рак на белия дроб при жените в Русенско