Асоциацията на българските училища в чужбина внесе днес в Европейския парламент петиция, в която настоява българските деца, които живеят в чужбина да могат да полагат изпит и по български език не само в българските училища зад граница. Българският е от езиците, които не могат да бъдат избирани като чужд език в Европейския съюз. Избираеми езици са само английски, френски, немски, испански и италиански.
Ако дете от Финландия отиде да живее във Франция, то може да избере родния си фински като първи чужд език във френското си училище. Българските деца в чужбина нямат тази възможност.
Камелия Коначиева - "Асоциация на българските училища в чужбина": "Тези деца знаят български и се оказва, че не могат да го ползват, не може да им се впише в дипломите, трябва да учат други езици, които ще им се вписват в дипломите, а българският им е силен език".
Мая, Адриан и Киара живеят в Париж. Мая е родена във Франция, но много обича български
Мая, 8 години: "Защото звучи хубаво".
Андриан учи в български само в събота в българското училище.
Андриан, 13 години: "Съжалявам, че не мога да уча български в училище. Там уча немски като първи чужд език. Някои казват, че го учат като майчин език, а аз не мога моя майчин език да уча, което не ми е приятно".
Киара също иска да учи български и във френското си училище.
Киара, 10 години: "Защото е красив език, но е труден".
Евродепутатът Светослав Малинов е инициатор на дискусията в Комисията по петиции. Той ще настоява въпросът да бъде обсъден и в пленарна зала.
Светослав Малинов - евродепутат от ДСБ/ЕНП: "Европейската комисия беше тук и вие чухте как те казаха, че нашата петиция е разумна и своевременна и още през май ще има предложения по нашата тема, което с оглед на темпото, с което работим тук, е мълниеносна реакция".
Българските евродепутати от различни политически групи подкрепиха петицията.
Момчил Неков - евродепутат от БСП/ Група на социалистите и демократите: "Ако българският език не бъде признат, т.е не се даде възможност да се държат изпити в други държави членки, това означава, че децата, които са отишли с техните семейства да работят в други страни членки в ЕС, ще забравят този език".
Българското образователна министерство също застава зад инициативата.
Карина Ангелиева - представител на МОН в постоянното представителство на България в Брюксел: "Петицията я подкрепяме, защото е инструмент, който стимулира и мотивира първо и най-вече разговора за това да се учат тези езици, които не са от т. нар. Пет официални езика, които се насърчават в ЕС".
Петицията засяга не само българския, но и още много други така наречени "малки езици" в ЕС.