Колко са етносите в България, как съжителстват, какви са традициите им - отговорите на тези въпроси са част от проекта "Заветите на хан Кубрат", по който работи пловдивското училище "Черноризец Храбър". Проектът продължи 18 месеца и се реализира по програма "Наука и образование за интелигентен растеж" на стойност 115 000 лева. Идеята е децата да бъдат възпитавани в толерантност и уважение към различните етноси.
228 ученици взеха участие в творческите инициативи, разпределени в 12 "шатри на познанието".
Станислава Николаева е част от клуб "Етноси". Поверена и е ролята на сирийка, която търси възможности за развитие в България.
Станислава Николаева - ученичка в СУ "Черноризец Храбър" - Пловдив: "В играта трябваше да правим крачка всеки път, когато може да си позволим нещо и някои хора бяха извървели 20 метра, а аз бях минала само една крачка, защото единственото, което можех спрямо тях, е да говоря със семейството ми."
Седмокласничката Вики Аврамова е избрала традиционен ромски костюм, за да подкрепи представителите на ромската култура.
Виктория Аврамова - ученичка в СУ "Черноризец Храбър" - Пловдив: "Не трябва да съдим по това какъв етнос сме и трябва да бъдем толерантни един към друг."
Според преподавателите именно иновативните форми на обучение в училище поощряват любознателността сред подрастващите.
Пенка Вълева - учител по история в СУ "Черноризец Храбър" - Пловдив: "Много повече се мотивират тогава, когато работят в екип, имат поставена задача, тогава даваш свобода на волята си."
Учениците от шатра "Сладкопекарница" са набрали подходящи билки, с които да направят тази билкова отвара, която помага срещу грип.
След проекта за училището остават оборудвани фитнес зала и готварска работилница с мини кухня, където учениците могат да демонстрират научените умения.