Козият рог, познат от едноименният български филм, е представен в ножарска изложба, подредена в Етнографския музей в Пловдив. Въпреки че показва хладни оръжия, експозицията е по-скоро естетска. Авторът - казанлъшкият майстор Любомир Дудев е превърнал ножовете в произведения на изкуството, които въпреки това са функционални.
Любо Дудев е второ поколение майстор. Той е гравьор, занимавал се е с бижутерство. От няколко години изработва ножове, които превръща в произведения на изкуството. Един от акцентите в изложбата е козият рог
Доц. Ангел Янков - директор на Етнографски музей - Пловдив
"Това наистина е кози рог, на който е присадена дръжка, която е гравирана, инкрустирана и фактически. Това е едно оръжие, защото то пробожда - това е неговата основна цел."
Ножът тип „кози рог” е сувенирен.
Доц. Ангел Янков - директор на Етнографски музей - Пловдив
"На мен лично не ми е известен друг майстор, който да прави ножове тип „козия рог”, защото това е една екстравагантна идея, това е повече от нашите традиции, може би от киното е повлияно това, но това е майсторско хрумване."
В изложбата има всякакви ножове - всички те богато инкрустирани с различни естествени камъни, красиво гравирани.
Доц. Ангел Янков - директор на Етнографски музей - Пловдив
"Големите ножове, които са преход между средновековните саби и съвременните ножове, са застъпени тук, има каракулак, който е за великани."
Всички казват, че истинският майстор ножар трябва да може да направи най-малко 80 различни операции. С изложбата Любо Дудев показва, че безспорно ги владее.