Прокапаха част от помещенията на Регионалната здравна инспекция в Русе. Голяма част от лабораториите и администрацията са настанени в стари бараки, чийто покриви подгизнаха при снеготопенето. Намокрена е скъпа апаратура. А инспекторите вече 10 години чакат да се довърши ремонта на бившата Военна болница в града, за да се пренесат в нея.
Лабораторията за радиационен контрол и администрацията са настанени в бараки на по 30 години – помещенията са тесни, трудно се отопляват, дограмата е стара, а мазилката от таваните пада заради влагата.
„Намокрени са компютри, апаратура, която е много скъпа. 2-3 часа сутринта са попивали всички служители подове, уреди”, разказа директорът на Регионалната здравна инспекция в Русе д-р Маргарита Николова.
Лабораториите за медицински изследвания и санитарна микробиология пък се намират в сграда, която е на близо 100 години. Въпреки че печките работят почти денонощно, в големи студове температурата в помещенията трайно се е задържала около нулата.
„Всички инсталации са амортизирани и ги крепим с огромни усилия. Ходим, източваме системите, да се напукат инсталациите”, допълни Николова.
Преди 10 години от министерството на здравеопазването прехвърлиха сградата на бившата Военна болница в Русе на Регионалната здравна инспекция. Досега са направени ремонти за близо 3,5 милиона лева, но са необходими още около милион за оборудване.
"Хората са полудели просто": Дни преди Коледа голямото пазаруване е в разгара си
Коледно ретро пътешествие в София: От днес тръгва безплатният "Коледен автобус"
Турция вдига таксите за преминаване на търговски кораби през Босфора и Дарданелите