Масово глобите, които се налагат от работодателите за закъснение на работниците са незаконни, казват адвокати по трудово право. Удържането на суми от месечното възнаграждение противоречи на Кодекса на труда, където е записано, какви точно могат да бъдат наказанията при нарушаване на трудовата дисциплина от служителите.
Най-често работодателите удържат от работниците си суми, които варират от 5 до 100 лева месечно в зависимост от закъснението на служителя. Според адвокатите по трудово право единствените наказания, които могат да налагат работодателите са забележка, предупреждение за уволнение и прекратяване на договора.
Вера Лазарова – адвокат по трудово право
„По принцип нарушение на трудовата дисциплина редовно не изпълняване на задълженията по-скоро са морални последици. Това е един морален укор от работодателя в случай, че не си изпълнявам задълженията.”
Според адвокати работодателите имат право да не заплатят на служителите си времето, което са закъснели и не са работили.
Вера Лазарова – адвокат по трудово право
„Трябва да му се изчисли обаче съразмерно на неговата работна заплата, колко е дневното възнаграждение, колко е едночасовото.”
Според благоевградчани малко от хората знаят, че тези санкции са незаконни и си търсят правата.
"Трябва да ги търсят, но трябва да са наясно, когато искат нещо да постигнат дали са прави, дали спазват закона, трябва да знаят, какво искат от работодателя."
В Благоевград има два центъра, в които хората могат да получат правна помощ и да бъдат консултирани от юристи при необходимост.