Президентът Румен Радев заяви, че при решенията за промени в Конституцията може да се изучава чуждия опит, но решенията трябва да се вземат от българските институции, защото другото е отказ от суверенитет. Президентът направи този коментар по време на консултации с Висшия адвокатски съвет за промени на основния закон.
След 30 години преход и дълбоки промени според президента Радев отново се питаме дали Конституцията надеждно гарантира правата на хората и независимостта на съдебната система. Дали основният закон е сериозна бариера срещу погазването на разделението на властите. Заяви, че за промените в основния закон той ще прави договорки единствено с българските граждани чрез обществените, съсловните организации и институциите.
Румен Радев - президент на Република България: Ако някой друг прави някакви други уговорки, искам да напомня, че единствено българските народни представители и българският президент са оправомощени да инициират промени в основния закон. Разбира се, можем да изучаваме чужд опит и чужди модели, но решенията трябва да вземаме сами. Другото е доброволен отказ от суверенитет.
Висшият адвокатски съвет приема идеята на президента за индивидуална конституционна жалба, която би дава възможност на гражданите да сезират Конституционния съд, но с уговорка.
Ралица Негенцова - председател на Висшия адвокатски съвет: Трябва много прецизно да се разгледат въпросите - кои ще бъдат лицата, които биха могли да подават конституционна жалба, какви ще бъдат предпоставките и допустимост на такава конституционна жалба, какъв ще бъде предмета.
От Висшият адвокатски съвет искат повече правомощия при сезирането на Конституционния съд.
Възможностите за взаимодействие в различни сфери обсъдиха Румен Радев и представители на провинция Баден-Вюртенберг
Деница Сачева, ГЕРБ-СДС: Първият бюджет на държавата в евро няма визия за бъдещето
Пожар на кораб, нефтен разлив и противодействие на бомби от подводница разиграха на учението "Бриз 2026"
Премиерът: България защитава своя интерес, но не пречи на съюзниците си да защитават своя
Премиерът: България защитава своя интерес, но не пречи на съюзниците си да защитават своя
Доклад на ЕК за върховенството на закона: В ход е подобряване на независимостта на обществените медии