ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Семейство бежанци се борят с абсурдите в България

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 01:50 мин.
У нас

През последните два дни Министерството на вътрешните работи е задържало 6 души, които са се опитали да преминат незаконно българската граница към Западна Европа. От тях четирима души са задържани на българо-румънската граница, един на българо-сръбската и един на българо-македонската граница.

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време -:-
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      От "Гранична полиция" съобщават, че поради наложени принудителни мерки и нередовни документи на граничните контролно-пропускателни пунктове не са допуснати да влязат 13 граждани на трети страни и 1 гражданин на ЕС. В същото време палестински бежанец, получил отказ за закрила от Агенцията за бежанците, живее нелегално в България. Мъжът не може и да бъде върнат в страната си по произход и живее в София без никакви документи.

      Мохамед Али е палестинец без гражданство. Живеел е в Ливан заедно със съпругата си и петте си деца. Преди няколко години лица от теорористичната групировка "Хизбула" започват да го търсят, за да се обучава за мисии в Сирия и Израел. Мохамед отказва на терористите, но те упорито продължават да го издирват. Разказва, че не се прибирал у дома със седмици, от страх да не го намерят.

      За да се спасят от преследване, Мохамед и семейството му напускат Ливан и пристигат в България. Подава молба за закрила в Агенцията за бежанците, но получава отказ. Мотивите са, че според Закона за убежището и бежанците в Ливан не се водят военни действия, а към семейството му не са отправени заплахи поради тяхната принадлежност към религия и раса.

      Мохамед завежда дело през 2015-а година срещу Агенцията. Делото е на две инстанции, като на първата Софийският административен съд потвърждава решението на Агенцията за бежанците за отказ за държавна закрила. Обжалва, но губи делото и на втората последна инстанция. Сега живее в България без документи за самоличност. От Агенцията за бежанците коментираха, че след приключване на делото валидността на регистрационната карта за бежанците изтича, а именно тя удостоверява пред властите, че лицата имат право да останат в България и да търсят закрила.

      В момента Мохамед е със статут на нередовно пребиваващ в България чужденец.

      "По принцип нередовно пребиваващи чужденци следва да бъдат върнати в страните им по произход, ако разбира се, не се върнат доброволно. Проблемът с конкретния човек, за когото вие говорите, е, че той е палестинец без гражданство. Това е класическа патова ситуация, в която държавата на това лице без гражданство му е отказала статут на пребиваване по силата на специалния закон", обясни Илиана Савова, директор на правната програма за защита на бежанци и мигранти на Българския хелзинкски комитет.

      Засега бъдещето на Мохамед остава неясно. Съпругата му, която също получава отказ за държавна закрила, също завежда дело срещу Агенцията за бежанците и печели на първа инстанция. Сега единствената й надежда е да спечели делото на втора инстанция, за да може съпругът й да получи закрила на основание, че тя има хуманитарен статут.

      През 2012 -а година България ратифицира 2 конвенции на ООН, които дават възможността за предоставяне на закрила на чужденци за лицата без гражданство. В края на 2016-а Народното събрание окончателно прие промени в Закона за чужденците, с които се въведе статут на лица без гражданство и предоставя възможността да им се даде държавна закрила. Но такава може да се предостави само ако тези лица имат разрешение за постоянно пребиваване.

      "Там се поставя изискване тези лица да имат разрешение за постоянно пребиваване в България, което е абсурдно, защото те ако имат такова разрешение за пребиваване, не биха имали проблеми и не би им се налагало да кандидатстват за тази процедура в мнозинството от случаите", каза още Савова.

      Експерти коментират, че все още няма приети правила как точно ще се прилага тази процедура от органите на МВР. Правилата трябваше да бъдат разписани в правилника за приложение на закона за чужденците, но те все още не са приети от парламента.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?