Обсъждането на доклада за работата на Съвета за електронни медии за миналата година предизвика скандал в пленарната зала на парламента. От БСП отново поискаха оставката на Бетина Жотева. От ГЕРБ пък напомниха, че тя вече се е извинила за този случай. Дебат по доклада така и не се проведе, а гласуването дали парламентът го приема, беше оставено за утре.
This is a modal window.
Отчетният доклад на СЕМ днес разгорещи страстите. БСП отново поискаха оставката на Бетина Жотева, защото според тях напрежението, което се създаде около нея, е накърнило доверието в регулатора.
Елена Йончева - "БСП за България": Човек, който е призван да защитава свободата на словото, се превърна в палач на свободата на словото.
Това даде основание на ГЕРБ да заподозрят опозицията, че имаш желание да сложат свои хора в регулатора.
Тома Биков, ПГ на ГЕРБ: Обаче не можете, защото загубихте изборите. Ако ги бяхте спечелили, щяхте да си предложите може би ваши хора, както вие ги делите на наши и на ваши. Ние не сме толкова емоционални като вас, защото СЕМ е независим регулатор.
Вежди Рашидов, ПГ на ГЕРБ: Стефане, стегни сценария, пада нивото на българския театър. Българският съд е онази институция, която ще реши спора между двама. Вие не сте съдии да осъждате на публична смърт някои.
Стефан Данаилов, ПГ"БСП за България": Вежди, никой не ме е питал, тук не съм участвал. Даже аз се изненадах от това, друг е въпрос колко го приемам или не го приемам този начин. Просто аз очаквах Жотева, като една интелигентна жена, отдавна да ни е освободила от този ангажимент, напускайки СЕМ.;
От ГЕРБ приканиха опозицията, ако иска да обсъжда случая с Бетина Жотева, да организират отделна дискусия за това и на няколко пъти приканиха - вниманието да се насочи към доклада. Напомниха също, че тя се е извинила за този случай.
А емоционалната реакция на Драгомир Стойнев, която попречи на изказването на Данаил Кирилов от ГЕРБ, беше причина председателят Димитър Главчев да го отстрани от залата. В знак на протест парламентарната група на БСП напусна залата.
По доклада говори единствено Велислава Кръстева от ДПС, която подчерта, че езикът на омразата се превърнал в официален език в българския парламент, а оттам и в българските медии.