Турция отговори остро на критиките за вчерашните арести на водещи журналисти от опозиционния вестник Джумхюриет по подозрения за подкрепа на движението на проповедника Гюлен. Европейският съюз и Съединените щати изразиха безпокойство след арестите.
В Туитър председателят на европарламента Мартин Шулц написа, че това е преминаване на още една червена линия в свободата на изразяване. В парламента пред депутати от управляващата партия днес турският премиер заяви, че страната му няма проблем със свободата на словото.
Бинали Йълдъръм, премиер на Турция: Братко, ние не се интересуваме от твоята червена линия. Народът е този, който чертае червената линия. Какво значение има твоята линия? Турция не е страна, която можеш да принудиш със заплахи. Турция е овластена от народа си и се отчита само на народа си.