Разговорите в роуминг между Бългаия и Македония ще поевтинеят след утрешната среща между двете правителства в град Струмица. Там се очаква да бъде подписан меморандум между телекомите на двете страни. Жителите на благоевградското село Логодаж, което е само на 10 км от границата с Македония, от години чакат разговорите със съседите да поевтинеят. Сега на хората често им се налага да плащат огромни сметки за телефонен разговор, защото македонският оператор има покритие в почти цялото село.
Дафинка Бойчева работи в читалището в село Логодаж и често трябва да говори с македонските си колеги. Чуват се предимно през интернет мобилни приложения, защото телефонните разговори излизат скъпо – около 4 лева на минута.
Дафинка Бойчева: „Ние сме на 15 км от първия град в Македония – Делчево. Непрекъснато имаме някакви контакти с културни институти и непрекъснато се налага. Той един SMS е 71 ст. А когато ти се налага да ползваш интернет, 1 МБ, струва 18.33.”
На много места в селото сигналът на българските телекоми изчезва, а вместо тях се включва македонски оператор. Така, въпреки че са в България, хората говорят в роуминг.
Дафинка Бойчева: „Получаваш някакъв SMS „Добре дошли в Македония!”, но ако не го отразиш на момента, ти продължаваш да си говориш на роуминг, сметките ти се натрупват.”
Гинка Стоянова: „Включи ми се тука роуминг на телефона и за 2 или 3 минути съм платила 150 лева, ама то беше за интернет. Аз мисля, че не е нормално да има такива цени, въпреки че Македония е извън ЕС, но моето мнение е, че не е нормално.”
Македонски граждани, които срещнахме в селото, също казаха, че плащат големи сметки.
Тоше Боев: „60 евро еднаж си платих у Македония. Изключен ми е роуминго, у Македония е включен, а тука нема, не фукционира.”
Много македонски граждани, които често пътуват у нас, си взимат и българска карта за мобилен оператор, защото с нея могат да говорят почти безплатно със страните от Европейския съюз.