НОВИНИ

Позиция на ВСС за искането да се саморазпусне

На заседание днес Висшият съдебен съвет прие с 19 гласа „за”, един глас „против” и един глас „въздържал се” позиция във връзка с безпрецедентното искане за саморазпускането му. С нея Съветът категорично възразява срещу поредния опит на политически сили за явна демонстрация и груба намеса в работата на независимата съдебна система.

Татяна Кръстева
от Татяна Кръстева
15:12, 27.01.2016
Чете се за: 01:32 мин.
У нас
позиция всс искането саморазпусне
Снимка:

При обсъждане на позицията членът на Висшия съдебен съвет Михаил Кожарев заяви, че счита искането за разпускане на Висшия съдебен съвет за политически акт на някои от политическите партии в Народното събрание. Той обясни, че подобно предложение „е лишено от опора в закона, защото нито Конституцията на Република България, нито друг нормативен акт позволяват то да има правна сила или интерпретация в този смисъл, лишено е от политическо единство - не само парламентарно, но и коалиционно, лишено е от съгласие с основен принцип на демокрацията - за разделение на властите, лишено е от правна логика, защото Народното събрание можеше да направи това по правен път”. Според г-н Кожарев с промените на Основния закон на конституционно ниво се даде доверие на Висшия съдебен съвет в този му състав. „Няма и месец след влизане в сила на промените в Конституцията, ВСС още не действа в нов формат, затова не може да се очаква, че при липсата на подробна законодателна уредба за начина на функционирането му, при обективната невъзможност той да стартира и приложи новите практики, да се каже, че е изчерпал общественото си доверие - това не е нищо повече от акт на популизъм”. Той заяви, че не приема тези моралнообществени присъди, а публично афишираните скандали, коментира като изкуствено създадени и раздухани. „Така се неглижира демократичното начало и свобода, защото при такава форма на упражняване на свобода гласуването, макар и явно се отрича”, уточни той.

Членът на Висшия съдебен съвет намира, че Народното събрание, Министерският съвет и Висшият съдебен съвет трябва да следват не само принципа на разделение на властите, но и на взаимодействие между тях. Той обърна внимание, че проблемите между тези власти не се поставиха на обсъждане. „При така поставените параметри, изглежда всяка власт ще защитава себе си, но това е в ущърб на обществото”, акцентира г-н Кожарев. Той бе категоричен, че нито ще си подаде оставката, нито това е правилния ход в днешния момент. Членът на Висшия съдебен съвет апелира за провеждане на специална среща между трите власти, защото от това не печели народа, не печели държавността, а печелят чужди интереси. С тези аргументи той се присъедини към представената декларация.

Членът на Висшия съдебен съвет Калин Калпакчиев заяви, че няма да подкрепи декларацията. Той намира, че доверието във ВСС е изчерпано, но причина за това са и поведението и действията на парламентарните политически сили. Според г-н Калпакчиев тяхната цел освен, че е лицемерна, измества и подменя дискусиите по същинските проблеми. „Вместо да обсъждаме декларации, с които да отговаряме по също така лицемерен начин на едно неискрено искане, ставаме съучастници в този подменен разговор”, каза той и предложи Съветът да съсредоточи вниманието си върху обсъждането на констатациите в Доклада на Комисията до Европейския парламент и Съвета относно напредъка на България по механизма за сътрудничество и проверка.

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Запалиха колата на съпругата на кмета на Пловдив
Запалиха колата на съпругата на кмета на Пловдив
Меглена Кунева: ЕК иска резултати от България през 2016 година
Меглена Кунева: ЕК иска резултати от България през 2016 година