Ниски добиви и влошено качество на хлебното зърно. Такъв е резултатът от сухата пролет и дъждовното лято. Според зърнопроизводители от русенска област , това ще доведе до повишаване цената на пшеницата, а от там и на хляба.
Заради дъждовете в Североизточна България добивите от хлебната пшеница са до 30% по-ниски.
Иван Караиванов - член на УС на Националната асоциация на зърнопроизводителите: "Има райони в които има много ниски добиви. Там се жънеше по 300 кг. Лошото е, че хлебната пшеница, която я свариха дъждовете, покълна и тя развали своето качество."
В момента, тон пшеница се търгува за 300-320 лв. Зърнопроизводителите са категорични, че цената трябва да е по-висока.
Иван Караиванов - член на УС на Националната асоциация на зърнопроизводителите: "Аз мисля, че хлебната пшеница е нормално да отиде към 400 лв. на тон. Дано цените да са по-добри. Те не бива и не трябва да повлияват върху цената на хляба."
Според хлебопроизводители обаче, повишаването цената на хляба е неизбежно.
Филип Хайвазиян - хлебопроизводител: "Увеличението е неминуемо. Като добавим и растящите цени на тока и газта. Към края на август, началото на септември, може би в рамките на едни 5-10% ще има актуализиране на цените."
Производителите на хляб са изправени и пред друг проблем.
Филип Хайвазиян - хлебопроизводител: "Освен поскъпването на цената на брашното, по тревожното е друго - че се влошавани неговото качество."
Хлебопроизводителите не изключват варианта за внос на качествена хлебна пшеница.