рънатон 2023 проведе седмица софийския маратон
Снимка: runathon.eu
16:56, 27.09.2023
Чете се за: 03:27 мин.

240 лекоатлети от 10 държави пристигат в София за да се включат в уникалното състезание Рънатон 2023 тази неделя. Към тях ще се присъединят и 140 бегачи от България, предвождани от изтъкнати състезатели и мотиватори като Милица Мирчева, Шабан Мустафа, Християн Стоянов, Евгени Игнатов, Веселин Цинзов, Красимира Чахова и др.

Мащабното спортно събитие Рънатон се организира за първи път под егидата на Европейския съюз и ще бъде подгряващо преди големия Софийски маратон следващия уикенд, на 8 октомври.

Целта на новата инициатива е да провокира интерес към отборните и щафетните надпревари, като привлече повече привърженици на масовите бягания. В програмата на състезанията са включени стартове на 2.5 км, 5 км, 10 км и 20 км. Кратката дистанция е предимно за хора със специални потребности, 5 и 10-километровите са отборни – с едновременен старт, а 20-те километра са щафетни – всеки член на отбор бяга по 5 км и най-бързият тим печели. Надпреварите ще бъдат отворени за участие на тимове, съставени от четирима души на различна възраст в четири категории: 20-40; 40-50; 50-60; 60+. Съставът на отборите гарантира баланс между половете, тимовете ще бъдат съставени от равен брой мъже и жени.

Събитието ще се състои на 1 октомври 2023 г. по специално оформено около НДК трасе. Първи точно в 9.30 ч. ще стартират участниците на 2.5 км заедно с параолимпийците и хората с инвалидни колички – тази дистанция е без състезателен характер. В 10.00 ч. е първата състезателна надпревара – на 5 км, в която участват отбори от по четирима, те ще направят две обиколки на трасето, като се зачита времето на последния финиширал. В 10.30 ч. ще бъде дадено началото на надпреварите на 10 км и на 20 км. Бягащите 10 км също са в отбори по четирима, като се взема резултатът на последния завършил, а бягането на 20 км е по-различно, то е щафета, където четиримата си предават един след друг поста за да пробягат по 5 км.

Българските участници в Рънатона ще бъдат редом до атлети от други 10 държави – Португалия, Испания, Италия, Нидерландия, Хърватска, Словения, Австрия, Словакия, Латвия и Румъния.

Двигателят зад голямото спортно събитие с нестопанска цел, финансирано по програма „Еразъм+“ на Европейския съюз е асоциация „Спорт в свободното време“. Общата цел на Рънатон е да насърчи хората от всякакви поколения, полове и физическа кондиция от 11 държави-членки на ЕС да тичат редовно и да популяризират бягането като отборен спорт, който може да създаде връзка между различни поколения и която има значителни физически, психически и социални ползи за активния живот на хората от всички възрасти.

Николай Костов: Най-вече съжалявам за това, че отборът не успя да се класира за Лига Европа
Чете се за: 02:57 мин.
Ален Хубулов донесе злато за България от европейското първенство по борба до 23 г. в Баку
19:55, 26.05.2024
Чете се за: 00:37 мин.
Селта Виго и Валенсия завършиха наравно в последния кръг на Ла Лига
19:50, 26.05.2024
Чете се за: 01:07 мин.
Гол на Адам Армстронг лиши Лийдс с Илия Груев от място във Висшата лига от другия сезон
19:22, 26.05.2024
Беатрис Чебет е първата жена с постижение под 29 минути на 10 000 м
19:12, 26.05.2024
Чете се за: 01:32 мин.
Ива Иванова спечели титлата на двойки на турнира по тенис от сериите J500 на ITF в Италия
19:04, 26.05.2024
Чете се за: 00:35 мин.