Расте усещането за липса на правова държава и сигурност на частната собственост, пишат от асоциацията
This is a modal window.
И незрящите в България виждат как политическото напрежение в страната нараства с всеки ден. Преобладаващо е мнението, че развитието на България в последните години не се осъществява с необходимите темпове и дистанцията спрямо другите страни в преход в ЕС се увеличава. Това пише в своя позиция Асоциацията на индустриалния капитал в България.
От Асоциацията изброяват основни вътрешни задържащи фактори според тях:
Проблемна бизнес среда, особено по отношение на малкия и среден бизнес, където се трудят близо3/4 от наетите и който създава над 2/3 от брутната добавена стойност. Мерките, съгласувани с правителството в рамките на тристранния диалог, или се изпълняват мудно и половинчато, или както е в мнозинството от случаите – изобщо не се изпълняват;
Недостатъчна прозрачност и контрол върху обществените поръчки. Усещането е, че те са лобистко-партизирани и се използват политически за захранване на поредица от "обръчи";
Корупцията се усеща повсеместно и ежедневно;
Електронното управлението закъснява отчайващо;
Ключовите за всяко производство енергоносители се ценообразуват по непазарен, лобистки, национално-предателски начин;
Качеството на законодателството и законотворчеството е ниско, а приложението на законите е избирателно.
"Списъкът може значително да се продължи, но най-обезпокоителното е, че все по-често в него се включват и нови злокобни практики: рекет през държавната машина с цел отнемане на бизнес; сплашване чрез законоохранителните структури с цел политическо послушание", допълват от АИКБ.
Расте усещането за липса на правова държава и сигурност на частната собственост. Това са причините за незадоволителния размер на инвестициите през последните години (потвърждава се и от данните на НСИ за разходите за придобиване на ДМА, както и от данните на БНБ за ПЧИ в България). Връзката е пряка – липсата на върховенство на правото и сигурност за собствеността, лошото регулиране и корупцията водят до ниско равнище на инвестициите и оттам – до по-ниски ръстове на БВП и жизненото равнище и увеличаване на разликата (изоставане) спрямо другите бивши соцстрани.
Истината трябва да се каже на висок глас – при такива условия за работа значима част от българския бизнес напуска страната така, както направи и значима част от населението. Така България отново губи – и данъци, и предприемачески талант, и бъдеще", посочват още в позицията си от Асоциацията.