Арина Сабаленка спечели Australian Open за втори пореден път

Белорускинята победи Цинуен Джън с 6:3, 6:2

Арина Сабаленка
12:03, 27.01.2024

Арина Сабаленка (Беларус) спечели титлата от турнира от Големия шлем Australian Open за втори пореден път. Световната номер 2 победи безпроблемно китайката Цинуен Джън с 6:3, 6:2 за 77 минути игра във финала.

Белорускинята стартира отлично срещата, пробивайки още първото подаване на съперничката си. В 8-ия гейм Сабаленка бе близо и до втори пробив, но Джън успя да се измъкне от ситуацията.

Във втората част сценарият се повтори и белорускинята взе подаването на съперничката си за преднина от 2:0. След това тя стигна до нов пробив и дръпна с 4:1, а малко по-късно затвори мача на своето подаване, макар че имаше нужда от пет мачбола, за да го стори.

Сабаленка се превърна в първата тенисистка, спечели Откритото първенство на Австралия в две поредни години, от своята сънародничка Виктория Азаренка, която стори това през 2012 и 2013. По пътя си към титлата 25-годишната Сабаленка победи Ела Зайдел, Бренда Фрухвиртова, Леся Цуренко, Аманда Анисимова, Барбора Крейчикова и носителката на трофея от Ю Ес Оупън Коко Гоф, преди да се справи с Джън. Така новата-стара шампионка не загуби нито един сет в седемте си мача в турнира.

Победителката си тръгва с чек за над 2 110 000 щатски долара, а подгласничката с малко над 1 150 000.

Опасно време: Жълт код за вятър в 13 области, на места вали сняг
Лука Дончич влезе в историята след респектиращите 73 точки при победата на Далас над Атланта