Коментар на д-р Дуейн Менезес, директор на организацията "Инициатива за полярни изследвания и политика"
Посланията на Владимир Путин дойдоха от Руския Арктически форум в Мурманск - най-големияt град зад Северния полярен кръг. Там Путин каза също, че плановете на САЩ за придобиване на Гренландия са сериозни и имат дългогодишни корени.
В същото време, в полуавтономната датска територия, днес започва широко коментираното посещение на американския вицепрезидент и съпругата му, както и други висши представители на администрацията на Доналд Тръмп.
снимка: БТА
Първоначално Уша Ванс трябваше да има частна културна програма, но заради негативните реакции в Гренландия и Дания, сега делегацията ще посети само американската военна база.
Засилва ли се глобалното съперничество в региона - коментар на д-р Дуейн Менезес, директор на организацията "Инициатива за полярни изследвания и политика", базирана в Лондон.
Как се стигна до посещението на вицепрезидента Ванс, съпругата му и други високопоставени американски служители в Гренландия - поканени ли са по някакъв начин? От местните реакции изглежда, че те не са особено добре дошли.
"Кой можете да предположи, че ще настъпи този ден, в който визита на високопоставени американски служители ще се случи в Гренландия, а Гренландия. Гренландците от години настояват за по-голямо участие на Америка, повече инвестиции. Но те едва ли са подозирали, че цената за това ще е толкова висока. Никой не е очаквал заплахи - придобиване, анексия. И в светлината на тази заплаха, мисля че Джей Ди Ванс, предполагаше, че тази визита ще очарова гренландците, но в нея няма никакъв чар, тя е само обидна. Много от гренладците са ужасени не от внезапния интерес към Гренландия, но от заплашителния, грубиянски начин, по който се проявява този интерес. Още повече, че на 11 март в Гренландия имаше национални избори. Партията, която преди беше опозиционна изненадващо спечели най-голям брой от гласовете, но недостатъчно гласове, за да формира самостоятелно правителство".
По думите му гренландците не могат да бъдат винени, че те гледат на тази визита като сплашване.
От кога е стратегическият интерес на САЩ към Гренландия и как президентът Тръмп промени правилата?
"Стратегическите интереси на САЩ в Гренландия датират от средата на 19 век, когато САЩ за първи път там се роди идеята да придобият Гренландия. Интереси имаше и от други страни, така че идеята за стратегическото значение на Гренландия не е нова. Но това, което е малко странно е че от 1941 година т.е. в продължение на 80 години САЩ вече имат огромно присъствие в Гренландия. Почти неограничен достъп до всякакви отбранителни цели до Гренландия. Те имат военни бази в северозпазадната част на страната. И е много жалко защо САЩ смятат за необходимо да придобият Гренландия - те вече имат всичкия достъп, от който имат нужда".
Днес президента Путин да изпрати важно послание до Украйна от Руски арктически форум. По-рано видяхме нарастващо напрежение в Свалбард, норвежка територия, която също е част от 2-те милиона квадратни километра северноатлантически регион. Кремъл обвини Норвегия, членка на НАТО, че милитаризира архипелага, създавайки претекст за по-нататъшни действия. Какво се случва? Трябва ли Европа да се тревожи?
"Нека да започна с форума, на който Путин говори. Преди 25 години бе изнесена известната реч на Горбачов за арктическата зона на мир. Тя проправи пътя към 25 години мир. Арктика е зона на продължаващо сътрудничество и е много тъжно, че настъпи денят, в който именно в Мурманск Путин говори и речта си раздели Арктика. Това можем да го очакваме от Путин, но това, което очакваме от Тръмп е лидерство на база на споделени ценности. Когато лидерът на свободния свят става заплаха за свободата на този свят - това е проблем".
"Путин казва, че Свалбард е част от военните планове на Норвегия, както и в плановете на НАТО и САЩ. Това не е вярно. Там винаги е имало морски съдове на Норвегия, но те са за реакции при кризи. Какво говори Путин? Това, което той твърди за плановете на Норвегия не е достоверно. Той подготвя почвата за експанзията на руските интереси - териториални, военни, и политически към Свалбард".
Как според Вас трябва да реагира международната общност на случващото се?
"Важно е Европа да остане единна. Да продължаваме да отстояваме и защитаваме Гренландия, да подкрепяме Америка, не трябва да позволяваме на Русия да продължава с предизвикателствата. Тази игра между Тръмп и Путин за Украйна - ние не трябва да ставаме жертви на дезинформацията. Ние не сме против САЩ, ние сме с тях. Ние не им обръщаме гръб. Светът се нуждае от САЩ, но това може да се направи само чрез съюзи, а не чрез противопоставяне".