България се съвзе и победи като домакин Австрия в предквалификациите за Евробаскет 2025

българия съвзе победи домакин австрия предквалификациите евробаскет 2025
Снимка: БФ Баскетбол
20:19, 22.07.2023
Чете се за: 04:15 мин.

България победи Австрия с 83:71 (15:20, 19:7, 26:20, 23:24) като домакин в Ботевград във втория си мач в група J от третия етап на предварителните квалификации за Евробаскет 2025 при мъжете. Успехът бе първи за българския национален отбор от два изиграни мача, докато за австрийците това бе дебютен двубой. Третият тим в групата Норвегия е с една победа от една среща.

Съставът на България ще приеме именно норвежците в следващия си мач на 29 юли отново в „Арена Ботевград“, като ще гони успех с над 6 точки, а на 2 август ще гостува на Австрия. Само победителят в групата ще се класира за същинския етап на пресявките.

Селекционерът Росен Барчовски избра като титуляри срещу Австрия да започнат Павлин Иванов, Иван Алипиев, Коди Милър-Макинтайър, Алекс Симеонов и Константин Костадинов.

На трибуните в залата бе Спортист номер 1 на България за 2022 година Александър Везенков, който след трансфера си в Сакраменто Кингс не може да вземе участие в мачовете от тази фаза на квалификациите за предстоящото Европейско първенство.

Българите бяха догонващи в голяма част от първите шест минути на мача, но със серия от 5 точки след два коша на Павлин Иванов, обърнаха до 14:11. Националите обаче допуснаха австрийците да направят 8 поредни точки и 19 секунди преди края на началната четвърт изоставаха с 14:19. Стрелбата на българските баскетболисти от далечна дистанция не потръгна в първата част и те вкараха само една тройка от 12 опита, а Австрия водеше с 20:15.

В началото на втората част гостите се откъснаха с 22:15, но Васил Бачев, Алипиев и Иванов се разписаха за равенство 22:22, а Константин Костадинов и Алекс Симеонов донесоха преднина от 5 точки за България при 27:22 четири минути преди почивката. Разликата достигна 7 точки при 29:22, а австрийците отбелязаха втория си кош в частта едва минута и половина преди нейния край. С втората си тройка в мача Симеонов оформи финалното за първото полувреме 34:27 в полза на България.

Серия от 7:2 в първите минути на второто полувреме увеличиха аванса на националите до 41:29 и те продължиха да поддържат преднината си, която достигна 53:41 при оставащи малко повече от три минути от третата четвърт. Емил Стоилов вкара за преднина от 13 точки при 60:47 след 30 минути игра, което бе и най-голямата разлика в срещата до момента.

До края на мача българският представителен отбор запази водачеството. Най-големият аванс на националите бе 15 точки при 67:52, но пет минути преди края Австрия намали до 62:68 и впоследствие до 65:70. Стабилни изяви на капитана Павлин Иванов обаче помогнаха на България да преодолее трудния момент и да стигне до победата.

Най-резултатен за българския състав бе Алекс Симеонов, който завърши с „дабъл-дабъл“ от 29 точки и 11 борби. Павлин Иванов допринесе с 25 точки, 2 борби и 4 асистенции. Само двамата завършиха с двуцифрен точков актив за домакините, като с 8 точки и 3 борби се отчете Константин Костадинов.

За Австрия Богич Вуйошевич реализира 15 точки, 6 борби и 7 асистенции, а Ерол Ерсек добави 12 точки и 4 борби.